Opera Ejhle, člověk opěvuje ženu, která v dobré víře zfušovala fresku

Las Vegas/Zaragoza – V americkém Las Vegas má dnes premiéru opera, kterou inspirovala dost nezvyklá událost. Dílo nazvané Ejhle, člověk se divákům představí jedenáct let poté, co prostý čin oddané víry v odlehlém kostelíku na severovýchodě Španělska spustil mediální bouři, inspiroval vznik bezpočtu memů a odstartoval nečekaný turistický fenomén, napsal server deníku The Guardian.

SOUVISEJÍCÍV Olomouci začnou Dny židovské kultury, nabídnou film, přednášky i divadlo

Hrdinkou opery je Cecilia Giménezová, nyní téměř 93letá dáma, která v létě 2012 dosáhla nechtěné světové slávy poté, co se pokusila restaurovat malou fresku Ježíše Krista s trnovou korunou v kostele Santuario de Misericordia nedaleko své domovské obce Borja.

Její neúspěšné úsilí o záchranu obrazu Ecce Homo (Ejhle, člověk), který před devíti desetiletími namaloval na jednu z vnitřních stěn kostela malíř Elías García Martínez, se setkalo s posměchem místních, národních i mezinárodních kruhů. Kromě toho, že byla přemalba paní Giménezové označena za „nejhorší restaurátorskou práci v dějinách“, se brzy dočkala nelichotivé přezdívky „Opičí Kristus“.

Incidentu si všiml Andrew Flack, americký odborník na public relations. „Když jsem uviděl v novinách její tvář, pomyslel jsem si: ‚Můj bože, tohle určitě nechtěla udělat!‘ Viděl jsem, jak je rozrušená a nevinná. Je to žena, která žije pro svou obec. V ní prožila celý život, v tom kostelíku se vdávala a v něm byly pokřtěny její děti. Nikdy by neudělala nic, co by mu mohlo uškodit. Ale udělala to, jen šlo o dobrý skutek, který se zvrtnul,“ řekl Flack.

SOUVISEJÍCÍPři slavnostním otevření plzeňské katedrály sv. Bartoloměje se spojí biskupství, město, filharmonie i divadlo

Celý případ ho fascinoval a probudil v něm odhodlání nešťastné amatérské restaurátorce pomoci. Proto se rozhodl spustit širokou solidární kampaň. A jednou z jejích částí bylo proměnit to, co se stalo na opačné straně Atlantiku, do podoby komické opery, kterou už dlouhé roky toužil napsat jeho přítel, skladatel Paul Fowler.

Flack měl také pocit, že by celý příběh nakonec mohl skončit šťastně jak pro umělkyni, tak pro její domovské město. A nespletl se. Po několika náročných měsících, kdy mysl a tělo paní Giménezové trápilo zoufalství a stres, se věci začaly měnit. Hněv místních vyprchal, jakmile začalo být jasné, že oddaná křesťanka se jen snažila zachránit fresku, ale restaurátorská práce byla nad její síly.

A pak se začali objevovat turisté. Od srpna do prosince 2012 navštívilo kostelík více než 45.000 lidí. Je v něm nově i výstavní středisko a obchod se suvenýry, kde se obrázek „restaurovaného Krista“ od Giménezové objevuje na čemkoli od tužek, hrníčků a triček až po plyšové medvídky a podložky pod myš.

Paní Giménezová je nyní oslavována jako nejslavnější a nejmilovanější obyvatelka obce Borja a také jako osoba, která dostala toto malé aragonské městečko na mapu světa.

„Její sousedé si ji vážně nepěkně podali, byli na ni hodně zlí, ale já věřil, že se to všechno obrátí,“ řekl Andrew Flack. „A ať mě vezme čert, jestli se to nakonec nestalo. Ale to, co mě na tom dojalo nejvíc, bylo její odpuštění. Ona, jako křesťanka a věřící žena, odpustila všem svým sousedům, že na ni byli tak zlí. A právě její odpuštění je na tom pro mě tak krásné,“ dodal.

Během následujících šesti měsíců měli Flack a Fowler hotovou kostru toho, z čeho postupem času vzešlo dílo Ejhle, člověk. Moderní komická opera, v níž se mísí fakta a fantazie, líčí utrpení a triumf paní Giménezové a znovuzrození Borji jako turistické destinace. Zároveň zkoumá sílu sociálních médií a nachází prostor i pro úzkostlivého ducha tvůrce původní malby Garcíi Martíneze či přízrak hospodářské krize.

Hudba je podobně eklektickou směsicí klasiky, španělského folklóru, gregoriánského chorálu, K-popu, což je narážka na všechny ty memy a la Gangnam Style. Nechybí ani odkazy na Henryho Purcella, REM a Radiohead.

Práce na opeře, která má anglickou a španělskou verzi, pokračovaly i poté, co Flack odcestoval do Borji, aby se setkal s Giménezovou a její rodinou a získal jejich svolení zdramatizovat události z roku 2012.

Nyní, sedm let poté, co se první písně z opery představily před publikem v Borje, má Ejhle, člověk, světovou premiéru v podání lasvegaské opery na vysoké škole Jižní Nevady dnes a v neděli.

Cecilia Giménezová, která přežila covid-19, ale trpí demencí, takže na premiéře nebude. Ale její neteř Marisa Ibáñezová letí do Las Vegas se svým manželem, aby při představení zastupovali rodinu. „Hrozně se těším, až to uvidím, stejně jako na všechnu tu úžasnou publicitu, kterou to Borje přinese,“ řekla Marisa Ibáñezová.

Flack a Fowler doufají, že navzdory nezbytné dramatické licenci dokáže publikum ocenit skutečný příběh toho, co se paní Giménezové stalo. „Neděláme si z ní legraci, není terčem našich vtipů – je to hrdinka, jejíž trpělivost, víra, přesvědčení a laskavost zvítězily,“ řekl Flack. „Protože taková Cecilie je.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 30. září 2023 Foto:

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář