V Olomouci začnou Dny židovské kultury, nabídnou film, přednášky i divadlo

Olomouc – Divadelní představení, filmová sekce, výstava i přednášky budou od příštího týdne doprovázet tradiční Dny židovské kultury v Olomouci. Jejich motto letos zní Vzdálený blízký je cizí a náš a zaměří se na poodkrytí stereotypně podávaného obrazu postoje české společnosti vůči židovské menšině. Přehlídka začne ve středu a potrvá do 7. listopadu, řekl dnes ČTK pořadatel akce Alexandr Jeništa. Dny židovské kultury mají ve městě dlouholetou tradici, letos se konají popatnácté.

„V letošním ročníku se chceme zabývat tím, jaký vztah má česká společnost vůči židovské menšině, ať už ve smyslu národnostním a náboženském. Pohybuje se totiž mezi dvěma polohami – prvním je romantizující pohled daný exkluzivitou židovství, ve druhé poloze je to paralelní existence něčeho cizího, což s sebou nese napětí a neklid,“ uvedl Jeništa. Festival se tak podle něj zaměří na otázky, jaký obraz Židů je uložený v historické a kulturní paměti a proč.

Přehlídku ve středu otevře slavnostní položení kamenů zmizelých se jmény rodiny Grünwaldových v Uhelné ulici a otevření výstavy Záhadné pouto v Uměleckém centru Univerzity Palackého k 30. výročí obnovení československo-izraelských diplomatických vztahů.

Pevnou součástí přehlídky jsou přednášky – v odborné sekci letos vystoupí germanobohemista Václav Petrbok, další přednáška s názvem Uprchlíci v zemi nikoho bude v režii historika Michala Frankla, chybět nebude ani přednáška rakouského slavisty, historika, spisovatele a znalce kulturního prostředí střední a východní Evropy Martina Pollacka a přednáška historičky Kateřiny Čapkové.

Festival doplňuje také filmová sekce, promítat se bude dokument Most přes údolí Wádí, film Pianista z Ramalláhu, snímek Strážci mrtvého Moře či film Krajina ve stínu. Program doplní také scénická koláž z textů tří studentů Státního německého gymnázia v Olomouci s názvem Mezanib v Uměleckém centru UP. Ve čtvrtek 20. října je v plánu představení s názvem Trójanky, půjde o moderní zpracování klasických Eurípidových tragédií Trójanky a Hekaba v režii Jakuba Čermáka. „Hraje v něm 11 Ukrajinek, které našly azyl před válkou v České republice,“ doplnil pořadatel festivalu.

Přehlídku zakončí 7. listopadu koncert Noam Vazana Trio nabízející jedinečnou fúzi hudby Středního východu a severoafrických rytmů. Více informací o programu je na stránkách festivalu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. října 2022 Foto: Dny židovské kultury

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář