Opět byly pochody v mnoha městech země

Neděle byla 134. dnem protestů. Jak napsal Franak Viačorka, novinář a poradce S. Cichanouské – nedělní pochody se staly natolik decentralizovanými, že se konají ve zcela libovolném čase. Některé – v oficiálně oznámeném, jiné brzy ráno, další večer, ale také v sobotu… Někteří lidé tak za víkend stihnou několik pochodů. Opět byly pochody v mnoha městech země. V Minsku znovu asi na 120 místech.

Zadržených bylo méně (zřejmě kolem 130 po celé zemi). Lidé si dělají z „černých“ blázny. Ti nemohou být na všech místech, kde se průvody tvoří, tak „operativně“ přejíždějí na „horká“ místa. V neděli se jim párkrát stalo, že dostali hlášení, že se někde pohybuje velký průvod, tak tam vyrazili a než dojeli, už tam nikdo nebyl, protože se lidé rozešli přes dvory do jiných ulic a vytvořili průvod zase jinde… Jeden průvod vyrazil už v 9.00 ráno (to je jako u nás v 7.00, a protože v Minsku reálně čas odpovídá spíš tomu našemu než „jejich“, bylo to vlastně za svítání). Lidé si pochvalovali, že to byl nejbezpečnější pochod – po „černých“ v tuto hodinu ani památky! Ačkoliv to byla brzká hodina, dámy se nezapomněly pěkně obléknout a upravit, protože přece šly na nedělní sváteční procházku.

O víkendu se ovšem stalo několik donebevolajících případů. V sobotu byl po skončení dětského programu na ulici u vánočního stromu zadržen „Děda Mráz“. Prý pořádal nepovolenou akci (shromáždění dětí s programem!) a vyslýchali ho, zda vykřikoval hesla a mával vlajkou (on ale opravdu měl jen dětský program). „Dědové Mrázové“ jsou letos vůbec problematickými postavami – jsou totiž červenobílí a to se letos jaksi nehodí. Každoročně Minskem chodívá průvod Dědů Mrázů ke všeobecnému nadšení dětí a pobavení dospělých. Letos se ale nekonal, zakázali ho. Další dva incidenty se odehrály také na pouličním dětském programu.

Zadrželi dva otce, kteří byli na akci s dětmi. Jeden tam byl s dcerami, kde starší bylo kolem 5 let. Ten se nechal sebrat i s dětmi, takže je všechny odvezli někam na služebnu. Ve druhém případě měl otec s sebou kočárek s devítiměsíčním dítětem. To „černým“ nijak nebránilo v tom, aby ho zadrželi také. Otec stihl jen předat kočárek své známé, která ho odvezla domů a jeho odvezl autobus. Co je s nimi dál, jsem se nějak nedočetla, asi je zas pustili.

Běloruské události se samozřejmě odrážejí v životech dětí. Děti si nejen hrají „na demonstranty a OMON“, ale také kreslí, co vidí a co prožívají. Na internetu je plno jejich kreseb, některé berou za srdce. V příloze vám posílám obrázek devítileté holčičky, který prý ona sama okomentovala „dobro vítězí nad zlem a zlí duchové mizí“.

V neděli projela Minskem kolona 70 traktorů Belarus s lukašenkovskými vlajkami. Údajně mířily do Vitebsku (skoro 400 km daleko). Jeden se ale rozbil ještě v Minsku, tak není jisté, kam dojely.

Technické služby, policie i hasiči zatím museli na Lukašenkův příkaz zápasit s bílo-červeno-bílými vlajkami na vysokých místech, s vlajkami zamrzlými v ledu, s tisíci stužek vpletených do plotů, s nápisy na chodnících a s graffiti na zdech. Teď začíná sněžit a objevují se noví nepřátelé – sněhuláci.

V neděli po 42 dnech vězení vyšla na svobodu Volha Chižynkova, mis Bělarus 2008 a modelka. Po celou dobu vězení zažívala ponižování a hrozné podmínky (sebrali jim matrace, holky spaly v cele na podlaze). Nicméně vyšla s hrdým úsměvem a prohlásila, že nikdy neuvažovala o emigraci a nadále o ní neuvažuje.

Emigrace mimochodem bude ode dneška velmi ztížená, neb Lukašenko zavřel pozemní hranice. Nyní Bělorusové nemohou opouštět zemi auty, autobusy či vlaky, mohou použít jedině letadlo. Odůvodňuje to koronavirem, ale všichni vědí, že je to nesmysl. Lidé, kteří v zahraničí studují nebo pracují, budou moci překročit hranici jen jednou za půl roku.

Prokurátoři odmítají zahájit trestní stíhání proti pracovníkům silových složek, protože prý nejsou žádné důkazy o tom, že by porušili zákon. Tak teď bylo zveřejněno video z 12. srpna z jednoho okrsku milice v Minsku. Je tam vidět přesně to, co zbití lidé popisovali – zadržení jsou v tělocvičně, leží na zemi nebo klečí či stojí u zdi. Bijí je, ponižují, nadávají jim a vyhrožují. Jeden z demonstrantů se na záběrech poznal a řekl, že je to jen zlomek toho, co se tam dělo. Video pořídili pracovníci milice a dostalo se k lidem z By_Pol (sdružení bývalých příslušníků silových jednotek). Video najdete zde.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Olga (běloruská křesťanka, která chce zůstat v anonymitě) Datum: 23. prosince 2020 Foto: Olga – protesty v Bělorusku

Tags: ,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář