Oratorium bývalého dómského varhaníka Musila v Brně zahájí velikonoční festival

Brno – Oratorium Stabat Mater bývalého dómského varhaníka Františka Musila dnes zahájí brněnský Velikonoční festival duchovní hudby. Zazní v katedrále na Petrově, kde Musil působil. Nové nastudování spojilo profesionální hudebníky, orchestr Filharmonie Brno a pět brněnských amatérských sborů.

Velikonoční festival duchovní hudby se letos koná potřicáté a nese podtitul Přetváření. „Naplňujeme ho prolnutím bohaté hudební a liturgické tradice, hledáním pozapomenutých perel, nečekanými setkáními staré a nové hudby a uváděním zcela nových skladeb,“ uvedl dramaturg festivalu Vladimír Maňas.

Ve světové premiéře letos zazní dvě díla. Prvním z nich je skladba Ze všech sil Slavomíra Hořínky. Vznikla po autorově návštěvě Jeruzaléma. Je určena pro tři mužské hlasy a tři barokní nástroje. V závěru skladby zaznívá jedna z autorových básní, které psal v Jeruzalémě a nechal se volně inspirovat dlaždicemi z nádvoří Chrámu Božího hrobu.

SOUVISEJÍCÍLetošní Velikonoční festival duchovní hudby hledá polozapomenuté hudební perly

Další novinkou, která vznikla na objednávku festivalu, je velikonoční oratorium varhaníka, zpěváka, skladatele a sbormistra Františka Fialy Mysterium paschale. Dílo pojednává o Kristově cestě od vzkříšení až po setkání s učedníky na cestě do Emauz, uvedl Maňas.

Ve skladbě nechybí nástroje typické pro Fialu, vibrafon a varhany. „Melodickým vodítkem mi byla původní gregoriánská témata, na nichž mě fascinuje dokonalá symbióza melodie a slova, respektive jeho významu, kdy hudba nežije beze slov,“ vysvětlil Fiala.

Festival zakončí oslavná mše na Neděli Zmrtvýchvstání Páně. Uskuteční se v kostele svatého Tomáše, zazní Missa brevis současného autora Knuta Nystedta v podání Ensemble Versus.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 2. dubna 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář