Ordinování žen je problém. Warren nečekaně navštívil kongres SBC, ten jeho sbor zatím nevyloučil 

Saddleback byl nahlášen mandátovému výboru SBC poté, co kalifornský megasbor ordinoval tři ženy za pastorky. Výbor se však zatím nerozhodl, jak bude hlasovat po zpětné vazbě od delegátů místních sborů a po nejasnostech ohledně významu slova pastor.

Jeden z nejznámějších pastorů nečekaně navštívil výroční zasedání Jižních baptistů. Rick Warren, pastor jednoho z největších sborů denominace, řekl delegátům, že je vděčný za SBC. „Miluji jižní baptisty,“ řekl.

SOUVISEJÍCÍBaptisté odmítli evangelium prosperity a označili ho za falešné učení 

Poté vyzval baptisty, aby odložili stranou své rozdíly a spolupracovali na šíření evangelia po celém světě. Warren podle Religion News Service také řekl, že baptisté jsou schopni překonat nejrůznější teologické rozdíly a přesto spolupracovat.

„Jak se západní kultura stává temnější, nepřátelštější a sekulárnější, musíme se rozhodnout: Budeme se k sobě chovat jako spojenci, nebo ne?“ řekl podle RNS vlivný evangelikál. 

Warrenova výzva přišla v době, kdy členové největší protestantské denominace v zemi zvažovali vyloučení Saddlebacku za porušení zákazu působení žen v pozici pastora.

Ačkoli Saddleback ve svém názvu nepoužívá slovo baptistický, kongregace je přidružena k SBC, která má 13,7 milionu členů. Warren založil jihokalifornský sbor v roce 1980 po absolvování Jihozápadního baptistického teologického semináře. Autor několika bestsellerů vystoupil v roce 2011 na konferenci pastorů SBC.

Religion News Service připomíná, že v květnu 2021 Saddleback ordinoval Liz Pufferovou, Cynthii Pettyovou a Katie Edwardsovou za pastorky. Tímto krokem se Saddleback dostal do sporu s prohlášením víry SBC, které omezuje úřad pastora pouze na muže. Někteří baptisté tvrdí, že zákaz pastorek se vztahuje pouze na pozici hlavního pastora sboru. Jiní, jako například prezident Jižního baptistického teologického semináře Al Mohler, tvrdí, že žádná žena by neměla sloužit jako pastor v žádné funkci.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Otázka žen pastorek a žen kazatelek vyvolala v roce 2020 celonárodní debatu poté, co učitelka Bible Beth Mooreová na Twitteru informovala o tom, že bude v kostele mluvit na Den matek. Mooreová nakonec z denominace odešla částečně proto, že podle ní rozruch kolem kázání žen zastínil krizi SBC související se sexuálním zneužíváním.

Saddleback také nedávno oznámil, že Warren na podzim odejde do důchodu a jeho nástupcem se stanou Andy a Stacie Woodovi, kteří jsou pastory sboru v Silicon Valley. Andy Wood je v současné době vedoucím pastorem v církvi Echo Church, která působí na více místech, zatímco Stacie Woodová ve sboru vyučuje.V Saddlebacku by zastávali stejné role.

Mohler v roce 2021 řekl pro Religion News Service, že ordinování žen za pastorku je v rozporu s baptistickým a biblickým učením: „Saddleback podnikl kroky, které se dostávají do přímého rozporu s deklarovaným učením Jižních baptistů.“

Linda Cooperová, předsedkyně mandátového výboru, sdělila delegátům, že výbor ještě není připraven vydat doporučení ohledně Saddlebacku, vzhledem k tomu, že jižní baptisté se neshodují na tom, zda se zákaz vztahuje na vedoucího pastora sboru – nebo na jakéhokoli zaměstnance církve, který je nazýván pastorem.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 21. června 2022 Foto: screenshot YouTube – Rick Warren

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář