Organizace Human Rights Watch vyzývá k propuštění čínského pastora

Čínské úřady by podle organizace Human Rights Watch měly okamžitě propustit pastora zadrženého ve městě Čcheng-tu na jihozápadě Číny.

Pastor Wang Yi a více než 100 členů Early Rain Covenant Church, neregistrované nezávislé protestantské církve, byli vzati do vazby na začátku prosince. Někteří členové církve, které už úřady propustily, tvrdí, že s nimi bylo špatně zaházeno – jeden z mužů dokonce uvedl, že jej celých 24 hodin drželi přivázaného k židli bez přístupu k vodě či jídlu.

Úřady podle dostupných informací zničily kanceláře sboru, stejně jako jeho mateřskou školku, seminář a biblickou vysokou školu. Členové sboru byli přinuceni podepsat slib, že už nadále nebudou navštěvovat bohoslužby nebo posílat své děti do těchto škol. Zrušen byl rovněž profil sboru na sociální síti WeChat.

Organizace Human Rights Watch žádá čínské úřady, aby propustily ty, které stále drží ve vazbě, a umožnily obnovení bohoslužeb. „Zavření protestantského sboru v Čcheng-tu je součástí neutuchajícího útoku Si Ťin-pchingovy vlády na náboženskou svobodu v Číně,“ uvedl Yaqiu Wang, specialista Human Rights Watch pro čínské záležitosti. „Z prohlášení, že vláda respektuje náboženská vyznání, se stává výsměch,“ doplnil.

Americká komise pro náboženskou svobodu ve světě (USCIRF) uvedla, že je zadržením pastora Wanga a členů jeho sboru extrémně znepokojena a volá po okamžitém propuštění. „Tyto události, stejně jako systematická represe ujgurských muslimů, tibetských budhistů a obyvatel praktikujících Falun Gong, pokračují v eskalaci porušování náboženských svobod a ostatních lidských práv pod taktovkou prezidenta Si Ťin-pchinga,“ upozornila komise ve svém prohlášení. „USCIRF toto chování čínských úřadů důrazně odsuzuje a volá po okamžitém propuštění pastora Wanga a všech členů jeho sboru,“ doplnila.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Kristýna Gillíková  Zdroj: Christian Today  Foto: Wikimedia Commons, ilustrační 

 

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář