OSN odsoudila zmizení biskupa v Nikaragui, kterého asi zadržely úřady

Managua – Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva ve Střední Americe a Karibiku v pátek odsoudil zmizení katolického biskupa Isidora Mory v Nikaragui. Toho zřejmě na konci prosince nechaly zadržet úřady, které však věznění církevního hodnostáře nepotvrdily, píše agentura EFE. Úřad OSN poukázal na zadržení také dalších katolických kněží.

Vláda autoritářského prezidenta Daniela Ortegy v posledních měsících zesílila represe vůči katolické církvi. Ta zůstává jednou z posledních větších společenských organizací v zemi, na kterou nemá vláda přímý vliv. Úřady však většinou zadržení církevních představitelů nekomentují. Výjimkou je biskup Rolando Álvarez, který byl odsouzen k 26 letům vězení za údajnou zradu a zbaven občanství. Biskup před tím odmítl nabídku nikaragujských úřadů odejít do exilu a je nadále vězněn.

SOUVISEJÍCÍNikaragua rozpustila v zemi jezuitský řád a zabavila mu majetek

Podle informací z řad katolické církve byl Mora zadržen úřady 20. prosince bez bližšího vysvětlení. Před tím byl v domácím vězení. Není známo, kde biskupa a další dva lidi, kteří s ním byli zatčeni, úřady v současnosti drží.

Úřad OSN označuje Morovo zatčení za „vynucené zmizení“. Podle něj omezením biskupovy osobní svobody dochází k porušení náboženské svobody, která patří „k pilířům jakéhokoliv demokratického státu“.

Standardům demokratického a právního státu se však Nikaragua vzdaluje již několik let. Ortega byl opětovně zvolen prezidentem ve volbách v roce 2021, kdy úřady zamezily účasti všech předních opozičních osobností. Spojené státy i evropské země míní, že hlasování nebylo férové. Represe vůči opozici zesílily po protivládních demonstracích z roku 2018, které požadovaly odchod Ortegy, který je u moci už od roku 2007. Nikaragua část politických vězňů propustila na začátku roku za podmínky, že odejdou do exilu, zřeknou se občanství i svého majetku v zemi.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 30. prosince 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář