OSN přijala rezoluci zaměřenou na boj proti popírání holokaustu

New York – Valné shromáždění OSN přijalo rezoluci zaměřenou na boj proti popírání holokaustu. Vyzvalo zároveň členské státy a společnosti provozující sociální sítě, aby aktivně pomáhaly v boji proti antisemitismu, informoval server BBC News. Podle agentury Reuters se Valné shromáždění shodlo na definici popírání holokaustu, během něhož nacisté za druhé světové války zavraždili na šest milionů Židů.

Rezoluci předložil společně Izrael a Německo, 193členné Valné shromáždění ji přijalo na základě konsenzu a tudíž bez hlasování. Írán se distancoval. Na rozdíl od rezolucí Rady bezpečnosti OSN nejsou rezoluce Valného shromáždění závazné, nicméně odrážejí globální názor, poznamenala agentura AP.

„Valné shromáždění vysílá silný a jednoznačný vzkaz proti popírání nebo překrucování těchto historických skutečností. Ignorování historických faktů zvyšuje riziko, že se budou opakovat,“ uvedla německá velvyslankyně při OSN Antje Leendertseová. „Žijeme nyní v době, kdy se fikce stává skutečností a holokaust vzdálenou vzpomínkou,“ prohlásil izraelský ambasador při OSN Gilad Erdan, podle něhož rezoluce chrání památku obětí.

SOUVISEJÍCÍKameny zmizelých v Trutnově připomínají šest obětí holokaustu

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková a její izraelský protějšek Jair Lapid ve společném prohlášení rezoluci přivítali a vyjádřili znepokojení nad „dramatickým nárůstem“ případů popírání holokaustu či překrucování faktů. Fenomén srovnávání současných politických sporů s holokaustem označili za hluboce znepokojující a jako překrucování historie.

Rezoluce rovněž definuje, co představuje popírání holokaustu nebo překrucování faktů. Jsou to například úmyslné snahy o omlouvání nebo zlehčování dopadů holokaustu, zásadní snižování počtu jeho obětí, pokusy vinit Židy z toho, že si genocidu způsobili sami, nebo výroky označující holokaust za pozitivní historickou událost.

Valné shromáždění OSN jednalo ve čtvrtek, kdy si svět připomněl 80. výročí od konference v německém Wannsee, kde vrcholní nacisté koordinovali „konečné řešení židovské otázky“, tedy postup vyhlazení evropských Židů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. ledna 2022 Foto:

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář