Ostrá kritika luteránských biskupů za stíhání finské političky kvůli názorům na sexualitu

Luteránští biskupové odsoudili postup Finska při stíhání křesťanské političky kvůli jejím názorům na sexualitu a manželství.

Päivi Räsänenová, která je členkou finské evangelické církve a bývalá ministryně vnitra, nyní čelí obvinění z nenávistných projevů vůči homosexuálům.

Obvinění se týká jejích názorů na sexualitu, které vyjádřila na sociálních sítích, v televizní talk show a v brožuře z roku 2004 s názvem „Jako muže a ženu je stvořil“.

SOUVISEJÍCÍAmeričtí právníci vyjádřili svou podporu finské političce Päivi Räsänenové

V případě uznání viny jí hrozí až šestiletý trest odnětí svobody.

Jak na svých stránkách informuje Christian Today, tak rozhodnutí o zahájení trestního stíhání odsoudila Mezinárodní luteránský svaz (ILC), který to označil za šokující.

„Kroky finského státu při stíhání křesťanů za dodržování jasného učení o Ježíšových slovech týkajících se manželství a sexuality (Matouš 19, 4–6) jsou šokující,“ píše se v prohlášení.

Stejnému trestu čelí také biskup Dr. Juhana Pohjola za distribuci brožury z roku 2004.

Postup prokuratury je podle jejich názorů proti lidským právům a jako luteránští věřící se rozhodli svým stanoviskem vyjádřit podporu Räsänenové i Pohjlouvi.

„Naprostá většina křesťanů ve všech národech, včetně katolíků a pravoslavné církve, sdílí toto přesvědčení,“ pokračuje vyhlášení.

„Odsoudil by nás finský generální prokurátor všechny? Bude navíc finský stát riskovat vládní sankce od jiných států na základě porušování základních lidských práv?“

Petici podepsalo 33 představitelů ILC a dalších 11 z Konfesionální evangelické luteránské konference.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Podle Christian Today by měl být jejích případ projednávat v listopadu u helsinského okresního soudu. Podporu oběma obviněním už vyjádřili zástupci evropské evangelikální aliance, ale i řada právníků a profesorů práva ze Spojených států.

Úřad generálního prokurátora již dříve uvedl, že komentáře Räsänenové jsou podle finských zákonů trestním činem, protože jde o „diskriminační projevy nenávisti“.

Räsänenová podala u helsinského okresního soudu žádost o zamítnutí žaloby s odůvodněním, že její názory jsou chráněny článkem 9 Evropské úmluvy o lidských právech a že stát by měl být v náboženských otázkách neutrální.

SOUVISEJÍCÍEvangelikálové se postavili na stranu finské političky a volají po svobodě slova

„[Soud] není tím pravým místem pro výklad Bible,“ poznamenala na svou obranu podle CT finská politička a dodala, že citování biblických veršů nebylo zatím projednáváno u finských soudů jako trestný čin.  

Räsänenová už dříve řekla, že nebude mlčet a povzbudila ostatní křesťany, kteří sdílejí její názory, aby promluvili. „Budu hájit své právo vyznat svou víru, aby nikdo další nebyl zbaven svého práva na svobodu náboženského projevu,“ řekla.

„Čím více křesťané mlčí ke kontroverzním tématům, tím více se zužuje prostor pro svobodu slova,“ varovala.

Výkonný ředitel Paul Coleman z organizace Alliance Defending Freedom, která poskytuje právní služby, uvedl, že rozhodnutí o stíhání „vytváří kulturu strachu a cenzury“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 7. srpna 2021 Facebook – Päivi Räsänenová

Tags: ,,,,

5 Komentáře

 1. Karel Krejčí

  Toto téma se stává čím dál více aktuálnější a není ničím, čím by bylo v rozporu s Písmem. V něm je nám předána představa našeho Stvořitele o smyslu lidské sexuality a jejím vymezení a stejně tak i příčiny a důsledky nedodržení nebo provinění se proti této představě. Obdobně nás Písmo také předem informuje, že zastánci a obhájci tohoto Stvořitelova řádu budou světem pronásledováni, čímž i oni naplňují Písmo, aniž by si to uvědomovali. Dokonce nás Písmo informuje o skutečnosti, že Kristus je hlavou nejen církve, ale i každé vlády a moci. Z toho vyplývá, že není nic, co by mohlo existovat mimo Kristův vliv a moc. Je zde však jeden podstatný rozdíl. Pro vlády a moci je Kristus pouze hlavou a aniž by si toho byly ve skutečnosti vědomi, používá si je a směruje tam, kam On chce, ale pro svou církev je Kristus nejen hlavou, ale milujícím ženichem a ona Jeho nevěstou.

  Odpověď
 2. „Právem“ křesťana není urážet a ponižovat své bližní.
  Trans*gender si přejí být oslovování zájmeny podle své genderové identity, a ne podle toho, co si bigotní Päivi Räsänenová myslí.

  Odpověď
  • Nevím, o čem píšete. Z článků zde, ani na zdrojovém Christian Today, není ani zmínka naznačující, že žaloba se týká nevhodného používání zájmen. Navíc, pokud by o něco takového šlo zde v Česku, nedovedu si představit, že by mne soud mohl potrestat za odmítnutí používat zájmena, která nejsou kodifikována v oficiální mluvnici českého pravopisu.

   Odpověď
  • Milíč Adamčík

   Blíží se pronásledování pravého Božího lidu. Myslím že to příjde z této strany.Jak málo k tomu chybí.

   Odpověď
 3. Milíč Adamčík

  Mluvit v tomto duchu je Bigotní?

  Matouš 19,4-6
  4 Odpověděl jim: „Nečetli jste, že Stvořitel od počátku `muže a ženu učinil je´?
  5  A řekl: `Proto opustí muž otce i matku a připojí se ke své manželce, a budou ti dva jedno tělo´;
  6  takže již nejsou dva, ale jeden. A proto co Bůh spojil, člověk nerozlučuj!“
  No nevím kdo je opravdový bigot.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář