Američtí právníci vyjádřili svou podporu finské političce Päivi Räsänenové

Profesoři a odborníci z oboru práva vyzývají Americkou komisi pro mezinárodní náboženskou svobodu, aby vyvinula tlak na ministerstvo zahraničí kvůli případu finské političky. Apelují na USA, aby sankcionovalo finskou prokuraturu za trestní stíhání proti Päivi Räsänenové za její citaci biblické pasáže.

V otevřeném dopise zveřejněném na Real Clear Politics vystoupili na obranu Päivi Räsänenové a biskupa Juhana Pohjola profesoři z Harvardu, Yale nebo Princetonu. Oba čelí obvinění z trestného činu kvůli svým konzervativním názorům na manželství. 

SOUVISEJÍCÍEvangelikálové se postavili na stranu finské političky a volají po svobodě slova

Räsänenová coby členka finské luteránské církve, čelí hrozbě odnětí svobody ve výši  šesti let. Obvinění se týkají třech samostatných skutků, když vyjádřila svůj biblický pohled na lidskou sexualitu. Podle prokuratury se tím dopustila šíření nenávisti proti skupině lidí. 

Räsänenová je bývalá předsedkyně křesťanských demokratů a bývalá ministryně vnitra a v parlamentu působil strávila už sedm volebních období. Matka pěti dětí, která je vdaná za pastora a ředitele biblické školy, je vyšetřovaná od června 2019.

Jak informuje portál The Christian Post, profesoři ve svém otevřeném dopise tvrdí, že stíhání političky za její poznámky by mohlo „donutit finské duchovenstvo a laické věřící, aby si vybrali mezi vězením a upuštěním od učení, kterým se řídí různá náboženství“. Dále uvádí, že stíhání porušuje článek 18 Všeobecné deklarace lidských práv a svobod. Tyto články podle nich potvrzují právo jednotlivce „projevovat své náboženské přesvědčení ve výuce“.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Mezi signatáře dopisu patří profesor práva na Princetonské univerzitě Robert P. George, profesorka práva na Harvardské univerzitě Emerita Mary Ann Glendonová a profesor ústavního práva na Harvardu Adrian Vermeule.

Signatáři kritizují postup prokuratury při aplikaci zákona o „nenávistných projevech v evropském stylu,“ který nemůže vést k potlačení práva vyjádřit své přesvědčení. Räsänenovou zastupuje organizace ADF International, která tvrdí, že její případ se týká svobody vyjádřit své náboženské přesvědčení.

SOUVISEJÍCÍ – Finské političce hrozí vězení za citaci biblické pasáže

Räsänenová v březnovém prohlášení uvedla, že nikoho neohrožovala ani neurážela a všechny její komentáře „vycházely z biblického učení o manželství a sexualitě“. Slíbila, že bude bránit své právo „vyznat“ svou víru.“ „Čím více křesťanů o kontroverzních tématech mlčí, tím užší je prostor pro svobodu projevu,“ cituje političku Christian Post.

Začátkem května se na obranu finské političky postavila také Evropská evangelikální aliance a zaslala dopis finské vládě, ve kterém podobně jako američtí právníci apelují na právo svobody slova, které považují za základní pilíř demokracie. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 2. června 2021 Foto: Facebook –

Tags: ,,,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář