Otázky kolem sebevraždy rwandského gospelového zpěváka

Kigali – Rwandský gospelový zpěvák Kizito Mihigo byl 17. února nalezen mrtvý v policejní cele v hlavním městě Kigali, tři dny poté, co byl zatčen poblíž hranice s Burundi. Policejní mluvčí JB Kabeera uvedl podle Evangelical Focus na sociálních sítích, že „Mihigovo tělo bylo nalezeno během rutinní kontroly v pondělí ráno“.

Tři dny před jeho smrtí ho policie obvinila ze snahy nelegálně uprchnout ze země a připojit se k povstalcům bojujícím proti Rwandě.

„Bezpečnostní orgány po zatčení v okrese Nyaruguru předaly Kizito Mihigo policii. K trestnímu obvinění patří pokus o nelegální přechod do Burundi a připojení k teroristickým skupinám a korupce,“ uvedla na Twitteru policie.

Otázky kolem sebevraždy

Mezinárodní lidskoprávní organizace odmítla prohlášení rwandské policie a požaduje nezávislé vyšetřování smrti, protože nevěří, že by Mihigo, který se hlásí ke katolické víře, spáchal sebevraždu a domnívá se, že byl pravděpodobně zavražděn.

Přátelé zpěváka poukázali na to, že Mihigo neměl v úmyslu připojit se k povstalcům v Burundi, ale ve skutečnosti se chtěl dostat do Belgie, kde dříve žil. Kromě toho Mihigova rodina zdůraznila, že plánoval gospelový koncert.

Aktivistka Diane Rwigara vysvětlila, že neví, jak by mohla být sebevražda této cele bez okna možná. Rwigara byla uvězněna na více než rok za obvinění z daňových úniků a byla ji zakázána účast v prezidentských volbách, ale rwandský soud v říjnu 2018 všechna obvinění zamítl a propustil ji na kauci.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-   Datum: 27. února 2020  Foto: Facebook – Kizito Mihigo

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář