Otevřené chrámy navštívil v ostravsko-opavské diecézi rekordní počet lidí

Ostrava – Sedmý ročník projektu Otevřené chrámy, který v ostravsko-opavské diecézi zpřístupňuje sakrální stavby, opět přilákal rekordní počet návštěvníků. Do 39 kostelů v Moravskoslezském kraji v letošním ročníku zavítalo přes 243.000 lidí. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ostravsko-opavského biskupství Ondřej Elbel.

Od počátku května do konce října se nejvíce lidí podívalo do poutního kostela na Cvilíně nad Krnovem, který navštívilo přes 41.000 lidí. Tradiční zájem byl o prohlídku ostravské katedrály Božského Spasitele a hojně lidé navštěvovali i dřevěnou kapli na Radhošti.

SOUVISEJÍCÍ Otevřené chrámy přilákaly v ostravsko-opavské diecézi rekordní počet lidí

„Celkový počet 243.499 návštěvníků znamená oproti loňsku zhruba pětiprocentní nárůst. Zvýšil se například zájem o chrám na Cvilíně, takzvaný Šikmý kostel v Karviné nebo dřevěný kostelík na Prašivé v Beskydech,“ uvedl Elbel.

Připomněl, že na jednotlivých místech o otevírání kostelů pečují místní lidé a nadšenci. Příkladem je třeba kaple Panny Marie Pomocnice křesťanů na Gruni, která se v projektu otevřela poprvé. „Jsme rádi, že jsme mohli kapli na Gruni zpřístupnit veřejnosti. Všichni návštěvníci tuto možnost velmi kvitovali. Jeden pán nám říkal, že sem chodí již 52 let a je to poprvé, co je kaple otevřena a velmi děkoval za možnost návštěvy,“ uvedla Zdislava Poláková, která kostelík otevírá spolu se svým manželem.

Na nejatraktivnějších místech v kraji si lidé navíc mohou kostel prohlédnout i s průvodcem. „Naši průvodci se snaží nejen nabídnout zajímavou prohlídku, ale také ukázat na jiná zajímavá místa v projektu Otevřené chrámy,“ uvedla koordinátorka Otevřených chrámů Adéla Pánek Hudečková. Na fungování průvodců přispívá dotací kraj.

Podle mluvčího je sice hlavní sezona Otevřených chrámů u konce, nadále ale v zimní otevírací době zůstává zpřístupněná ostravská katedrála Božského Spasitele, opavská konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie, fulnecký kostel Nejsvětější Trojice, řepišťský dřevěný kostel sv. Michaela Archanděla, poutní kostel na Cvilíně a kostel Neposkvrněného početí Panny Marie ve Starém Městě u Bruntálu.

„V ostravské katedrále Božského Spasitele je aktuálně v listopadu připravena speciální videoprojekce v oknech s tematikou českých světců. Pro děti máme přichystány pracovní listy, které ukazují, co nám ve 21. století mohou středověké postavy říct,“ uvedla Petra Košáková, která se o turistický provoz katedrály stará. Od 3. prosince pak v katedrále návštěvníci mohou zhlédnout adventní videoprojekce.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 16. listopadu 2023 Foto: Wikipedie – katedrála Božského Spasitele

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář