Křesťan dnes

Otřesné zjištění: Čína odebrala orgány „stovkám tisíc lidí“

Ženeva – Čínská vláda odebírá orgány příslušníkům náboženských a etnických menšin, oznámila v úterý organizace pro lidská práva v Radě OSN v Ženevě.

Soud, který se nazývá „nezávislý mezinárodní lidový tribunál“ a vyšetřuje obvinění z odebírání orgánů v zemi, je veden sirem Geoffreyem Nicem. Tribunál uvedl, že našli důkazy o tom, že Čína nadále násilně shromažďuje orgány od politických a náboženských vězňů, přestože údajně před čtyřmi lety tuto praxi zastavili.

„Nucený odběr orgánů od vězňů svědomí, včetně náboženských menšin Falun Gongu a Uigurů, byl v celé Číně po mnoho let páchán ve velkém měřítku a to pokračuje dodnes,“ uvedl podle CNA právník Hamida Sabi na zasedání OSN.

Soud odhadl, že orgány včetně srdcí byly odebrány „stovkám tisíc lidí“. To představuje zločiny proti lidskosti, řekl Sabi a přirovnal to ke genocidě. „Je zákonnou povinností členských států OSN a povinností této rady řešit toto trestné jednání,“ dodal.

Čína v minulosti připustila, že pravidelně brala orgány vězňům odsouzeným k trestu smrti a používala je při transplantacích, ale uvedla, že tuto praxi zastavila v lednu 2015. Podle čínského tribunálu je nepravděpodobné, že je to pravda. Tribunál tvrdí, že v Číně došlo v posledních dvou desetiletích k „explozi“ transplantací, jakož i k nárůstu „turistů pro transplantaci“, kteří cestují do Číny za účelem nákupu orgánu.

Odhaduje se, že milion Uigurů je drženo v rekvalifikačních táborech v autonomní oblasti na severozápadě Číny.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 2. října 2019  Foto: Wikimedia Commons – llustrační

Exit mobile version