Pákistánská policie zatkla dva křesťany, viní je z hanobení koránu

Láhaur – Pákistánská policie dnes zatkla dva křesťany, které viní z hanobení koránu, svaté knihy muslimů. Zatčení následovalo poté, co policie ve čtvrtek zadržela 128 muslimů v reakci na útoky na křesťanskou menšinu, které ve středu večer podnítilo právě tvrzení o znesvěcení koránu. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Dav tento týden poškodil celkem 80 domů křesťanů a 19 kostelů v Paňdžábu, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na policii.

Tisícihlavý dav muslimů v provincii Paňdžáb na severovýchodě Pákistánu ve středu podpálil nejméně čtyři kostely, poničil křesťanský hřbitov a zaútočil na domy křesťanů, kteří jsou v této převážně muslimské zemi dvouprocentní menšinou.

SOUVISEJÍCÍV Pákistánu zatkli po útocích na křesťanskou čtvrť více než sto muslimů

Násilnosti v převážně křesťanské čtvrti města Faisalábád spustilo tvrzení náboženských radikálů, že jedna křesťanská rodina hanobila korán.

„Události, k nimž došlo, jsou tragické. Takové násilí nikdy nemůže být ospravedlněno,“ sdělil agentuře AFP šéf paňdžábské policie Usmán Anvar. Dodal, že osobně vyslechl dva zatčené křesťany, kteří jsou bratři. Kvůli násilnostem předchozích dní dnes policie střežila 3200 kostelů po celém Paňdžábu, uvedl Anvar.

Křesťané jsou v Pákistánu druhou největší náboženskou menšinou po hinduistech. Jsou jich necelá dvě procenta, což znamená tři miliony věřících. Zhruba stejný je počet katolíků a protestantů, píše server francouzského katolického deníku La Croix.

Křesťané v Pákistánu často čelí nepodloženým obviněním z rouhačství a útokům a jsou pronásledováni, píše AFP i La Croix. Útlak křesťanů navíc neustále sílí od vzniku samostatného Pákistánu v roce 1947. Země tehdy získala nezávislost na Indii, ústavu zakotvující islám jako státní náboženství přijala v roce 1956. Ústava garantuje svobodu vyznání. Zároveň ale stále platí zákon z roku 1927, z dob britské koloniální nadvlády, o zločinech proti náboženství. V roce 1986 pak do tohoto zákona přibyly pasáže, jejichž prostřednictvím je dodnes možné rouhačství potrestat i smrtí, píše La Croix.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. srpna 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář