Památník obětem internace v Králíkách by mohl být otevřen koncem roku

Králíky – Památník obětem internace v Králíkách by mohl být otevřen koncem tohoto roku. Muzeum se před dvěma lety muselo odstěhovat z areálu kláštera na blízké Hoře Matky Boží, kde sídlilo deset let. Zřizovatelé pro něj upravují prostory v budově bývalého gymnázia na Velkém náměstí v Králíkách, kde už zřídili i Východočeský památník celnictví.

Památník připomíná utrpení a perzekuci stovek řeholníků v 50. letech minulého století. Internačním klášterem v Králíkách v letech 1950 až 1961 prošlo přes 500 řeholníků. Mnozí z nich byli pro svoji víru a přesvědčení dále odsouzeni a vězněni v komunistických věznicích nebo táborech nucené práce a někteří na následky útrap zemřeli.

SouvisejícíPamátník obětem internace se přestěhoval z kláštera do Králík

Oproti původní expozici v klášteře budou čekat návštěvníky některé nové exponáty. „Bude tam část pozůstalosti příslušníka StB z Uherského Hradiště, který měl na starosti i problematiku církví. Kromě dokumentů, vyznamenání a fotografií vystavíme také některé osobní věci, aby si lidé udělali kompaktní obraz, jak ta doba vypadala. Jdeme formou příběhu, i vrazi měli nějakou tvář,“ řekl ČTK ředitel muzea Richard M. Sicha. Vystaveny budou nově také obřadní předměty z provincie Milosrdných bratří z Brna, které běžně nejdou k vidění, například relikviář Panny Marie Svatotomské, kalich s medailony svatého Jana z Boha. V expozicích budou i obřadní a neobřadní historické předměty řádu redemptoristů.

Konstrukčně nejsložitější bude třetí sál, který bude upraven jako věznice a tábory nucené práce v 50. letech minulého století. Obsahově se bude zabývat i tresty smrti, které byly vyneseny nad duchovními ve vykonstruovaných procesech.

V budově gymnázia už jsou některé části expozice hotové. V dalších prostorách se pracuje na elektroinstalaci, omítkách, výmalbě či obložení stěn. Značnou část prací vykonávají dobrovolníci. Připravují se také budoucí exponáty a mobiliář.

Sicha věří, že památník internace si své publikum najde. Navštívit by ho mohli například turisté z blízkého velkého rekreačního areálu v Dolní Moravě, může být pro ně atraktivní i expozice celnictví.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 13. května 2021 Foto: klasterkraliky.cz

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář