Papež a arcibiskup z Canterbury mimořádnou výzvou podpořili mírový proces v Jižním Súdánu

Vatikán – Papež František a arcibiskup z Canterbury Justin Welby v mimořádném vánočním poselství vyzvali vůdce znepřátelených stran v Jižním Súdánu, aby dodrželi slib a začátkem roku 2020 vytvořili vládu národní jednoty. Obyvatelé nejmladší země světa se hlásí převážně ke křesťanské víře a stabilní mír by umožnil návštěvu papeže v Jižním Súdánu, kterou by František rád uskutečnil v nadcházejícím roce. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Výzvu jihosúdánským vůdcům kromě papeže, nejvyššího představitele katolické církve, a arcibiskupa z Canterbury, který je duchovní hlavou anglikánské církve ve světě, podepsal ještě představitel skotské presbyteriánské církve reverend John Chalmers. V dopise uvedli, že se modlí za „cestu k usmíření a bratrství“.

„Posíláme vám a všem lidem v Jižním Súdánu dopis s přáním míru a prosperity,“ napsali představitelé křesťanské církve v listu, v němž zopakovali i svou ochotu navštívit v brzké době Jižní Súdán, pokud to bude možné.

Zmíněný dopis do Jižního Súdánu je podle agentury Reuters mimořádný, protože výzvy k míru většinou papež František zahrnuje do svého tradičního poselství Městu a světu (Urbi et orbi), které přednese dnes v poledne.

Jihosúdánský prezident Salva Kiir se tento měsíc dohodl s opozičním lídrem Riekem Macharem, že do 20. února příštího roku utvoří koaliční vládu, a to i v případě, že se jim nepodaří vyřešit některé sporné otázky. Obě strany už ale vytvoření vlády několikrát v minulosti odložily právě kvůli přetrvávajícím neshodám, zejména ohledně spojení ozbrojených sil a budoucího počtu regionálních států v Jižním Súdánu.

Kiir a Machar podepsali loni mírovou dohodu, která ukončila pětiletou občanskou válku a v které se zavázali k utvoření společné vlády. Původně měl kabinet vzniknout už letos v květnu, kvůli neshodám se však termín posunul na 12. listopadu. Oba lídři tehdy oznámili, že se znovu nedohodli, a že termín prodlužují o dalších 100 dní.

Jižní Súdán je od svého vzniku v roce 2011 zmítán etnickým násilím a v roce 2013 v zemi vypukla občanská válka. Kiir, pocházející z etnické skupiny Dinka, v tom roce odvolal z funkce tehdejšího viceprezidenta Machara, který patří k Nuerům. Boje si v zemi od té doby vyžádaly bezmála 400.000 obětí na životech a spustily největší uprchlickou vlnu na kontinentu od rwandské genocidy z roku 1994.

V dubnu, několik týdnů před vypršení původní lhůty k sestavení vlády národní jednoty, pozval papež František politiky z Jižního Súdánu do Vatikánu na setkání, aby je povzbudil při plnění mírové dohody. Na jihosúdánské vůdce tehdy apeloval, aby dál usilovali o mír, a v dramatickém gestu pokory poklekl a všem políbil nohy, připomněla agentura Reuters.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 25. prosince 2019  Foto: YouTube – arcibiskup z Canterbury

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář