Papež apeloval na návrat k demokratické cestě v Myanmaru a na propuštění politických vězňů

Papež František v závěru středeční generální audience apeloval na návrat k demokratické cestě v Myanmaru a na propuštění politických vězňů.

Z Myanmaru přicházejí smutné zprávy o krvavých střetech působících ztráty na lidských životech. Chtěl bych apelovat na zainteresované strany, aby dialog převážil nad represí a soulad nad sváry. Obracím se také na mezinárodní společenství s výzvou, aby se přičinila o to, aby touhy myanarského národa nebyly udušeny násilím. Kéž je mladým lidem této milované země dopřána naděje na budoucnost, v níž nenávist a nepřátelství ustoupí a ponechají prostor setkání a smíření. Na závěr chci zopakovat přání, kterém jsem vyjádřil již před měsícem: Kéž se cesta k demokracii nastoupená v Myanmar v posledních letech obnoví prostřednictvím konkrétního gesta osvobození uvězněných politických vůdců (srov.

V Myanmar pokračují manifestace a sílí napětí vyvolané vojenským převratem, který následoval 1. února po drtivém volebním vítězství Ligy pro demokracii vedené Aung San Su Ťij.  Této držitelce Nobelovy ceny míru bylo nařízeno domácí vězení a hrozí jí několik soudních procesů. Pokus obrátit trend země a vrátit se před rok 2011 do doby vojenské diktatury vyvolal lidové protesty potlačované pořádkovými silami. Při nedělní demonstraci bylo v Yankounu a v dalších městech zabito 18 manifestantů. Kardinál Charles Bo zveřejnil na svém twitterovém účtu obraz řeholnice Ann Nu Twang z města Myitkyina ve státu Kachin, klečící v modlitbě před komandem policejních těžkooděnců. Arcibiskup největšího barmského města dodává, že země se změn proměnila v bitevní pole, ujišťuje však zároveň, že katolíci navrhují národní plán spolupráce se státními orgány. “Vybízíme k okamžitém dialogu mezi zúčastněnými stranami a jsme připraveni k jeho zprostředkování,” píše kardinál Bo.

Represe a užití síly proti manifestantům odsoudila také OSN. Vojenský vláda nicméně reagovala vyhoštěním reprezentanta Spojených národů v Myanmaru, který požadoval ukončení státního převratu a intervenci mezinárodního společenství.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 3. března 2021 Foto: Twitter kardinál Bo – sestra Ann před těžkooděnci

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář