Záchrana migrantů na moři je povinnost civilizace, řekl papež v Marseille

Marseille – Evropané by měli zachraňovat migranty připlouvající po moři, je to povinností naší civilizace. Prohlásil to dnes papež František během prvního dne návštěvy jihofrancouzského města Marseille. Kdo se snaží bránit záchranným akcím, dopouští se gesta nenávisti, dodala hlava katolické církve. Právě současná migrační vlna ve Středozemním moři je hlavním tématem Františkovy návštěvy největšího francouzského přístavního města.

„Lidem, kterým hrozí utopení, když jsou opuštěni ve vlnách, musíme pomoci. Je to povinnost lidstva, je to povinnost naší civilizace,“ prohlásil papež během setkání s představiteli různých náboženství u památníku památníku námořníků a migrantů, kteří zemřeli v moři.

SOUVISEJÍCÍPapež vyzval k míru v Karabachu, kritizoval ekonomický kolonialismus v Africe

Františka po příletu na dvoudenní návštěvu přivítala premiérka Elisabeth Borneová. Šestaosmdesátiletý papež, který po červeném koberci na letišti projel na kolečkovém křesle, se na úvod pozdravil s řadou představitelů místní církve a úřadů.

Poté zamířil k modlitbě do baziliky Notre-Dame de la Garde, která je jedním ze symbolů Marseille. Poblíž kostela následně pronesl řeč o záchraně migrantů.

František dlouhodobě vyzývá evropské země k přijímání migrantů mířících na kontinent po moři. Již dříve přitom ostře kritizoval zacházení s běženci u evropských břehů a označil Středozemní moře za „největší hřbitov světa“. Odpírání vstupu migrantům je podle něj skandální, nechutné a hříšné.

Do Evropy, zejména k břehům Itálie, nyní míří dvojnásobný počet migrantů než loni. Evropské země však zatím nenašly řešení, jak ulevit státům přetíženým migrační vlnou, a snaží se především omezit počet lidí připlouvajících zejména z Afriky.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. září 2023 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,

2 Komentáře

 1. Ano, a ještě mnohem větší povinností je k té plavbě migranty přesvědčit, připravit, vyslat a převážet. Bez toho by totiž nebylo koho zachraňovat.

  Odpověď
 2. Ano, to je charakteristika tohoto světa. Věčný boj dobra se zlem, přičemž nevíme, co je ve skutečnosti dobro a co zlo. Obojí je totiž špatně, protože jejich vzájemné proměny ať vypadají sebeušlechtileji, nemají moc překonat tento svět.
  Je až příliš viditelné, kam a do čeho jdou obrovské finanční částky …
  Co tedy vlastně chceme?
  Proč právě papež přehlíží tuto skutečnost? Myslí si, že spravedlnost spadne z nebe rovnou do klína?

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář