Papež František letí na Kypr a do Řecka podpořit uprchlíky a ekumenický dialog

Vatikán – Hlavním cílem pětidenní návštěvy papeže Františka na Kypru a v Řecku, kterou hlava katolické církve zahájí ve čtvrtek, je prohloubit ekumenický dialog a upozornit na dramatickou situaci uprchlíků. Podle agentury DPA papež možná také několik migrantů z této cesty vezme s sebou do Říma, jako to udělal před pěti lety při návštěvě řeckého ostrova Lesbos. Na programu má i setkání s představiteli pravoslavné církve na Kypru a v Aténách.

„To, že se vrací na stejné místo, které navštívil před pěti lety, je velmi silný vzkaz, jímž chce důrazně připomenout celé Evropě, že má společnou zodpovědnost,“ citovala agentura EFE Roberta Zuccoliniho z katolického hnutí Sant’Egidio, které už několik let pomáhá uprchlíkům v Řecku.

SOUVISEJÍCÍPařížský arcibiskup nabídl papeži demisi kvůli podezření ze vztahu s ženou

Papež František se po celou dobu svého pontifikátu zasazuje o vstřícnější postoj vůči migrantům. Z návštěvy ostrova Lesbos v dubnu 2016 vzal na palubu svého leteckého speciálu do Říma tři syrské rodiny muslimských uprchlíků, šlo o 12 lidí, z toho šest byly děti. I nyní se objevily zprávy, že by mohl vzít s sebou do Říma několik migrantů, tentokrát z Kypru. Vatikán to oficiálně nepotvrdil, podle agentury DPA ale taková informace zazněla z kyperských vládních i církevních zdrojů.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Kypr navštíví papež od 2. do 4. prosince. Setkání s migranty má na programu v pátek odpoledne v Nikósii, kde se také setká s hlavou kyperské pravoslavné církve arcibiskupem Chrysostomosem II. a týž den poblíž metropole odslouží mši na fotbalovém stadionu.

Kypr se letos potýká s větší migrační vlnou než loni, za prvních deset měsíců letošního roku na něj dorazilo na 10.840 běženců, což je asi o třetinu více než za celý loňský rok. Řecká část Kypru, v níž žije necelý milion lidí, je v rámci EU zemí s nejvíce migranty na počet obyvatel. Do Řecka letos podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo na 8150 běženců, z toho asi 3650 na jeho ostrovy v Egejském moři (za celý loňský rok na řecké ostrovy v Egejském moři doplulo na 9710 migrantů.

V sobotu papež František odletí z Kypru do Řecka, kde se týž den setká mimo jiné s řeckou prezidentkou Katerinou Sakellaropulosovou, premiérem Kyriakosem Mitsotakisem a nejvyšším představitelem řecké pravoslavné církve, arcibiskupem aténským Hierónymem II. V neděli odletí hlava katolické církve na Lesbos, kde navštíví uprchlické středisko. Odpoledne se vrátí do Atén. V pondělí se papež ráno setká s předsedou řeckého parlamentu, navštíví církevní školu a poté odletí zpět do Vatikánu.

Nadcházející cesta na Kypr a do Řecka je letos po Iráku a Slovensku třetí zahraniční cestou papeže Františka, který 17. prosince oslaví 85. narozeniny a který letos v létě podstoupil náročnou operaci, při níž mu lékaři odebrali část tlustého střeva.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 1. prosince 2021 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář