Papež František nepodpořil ani jednu stranu venezuelské krize

Panama/Vatikán – Papež František, který ve čtvrtek zahájil návštěvu Panamy, se nepostavil ani na jednu stranu konfliktu ve Venezuele, kde se předseda parlamentu Juan Guaidó ve středu prohlásil úřadující hlavou státu, což dosavadní prezident Nicolás Maduro označil za pokus o státní převrat. Podle prohlášení Vatikánu papež vývoj ve Venezuele sleduje a podporuje „všechny snahy, které pomohou uchránit obyvatele od dalšího utrpení“, uvedla agentura AP.

Prohlášení vatikánského mluvčího Alessandra Gisottiho neuvedlo, zda papežský stát uznává nárok opozičního vůdce Guaidóa na úřad prozatímního prezidenta. Podle prohlášení se papež „modlí za oběti a všechen lid Venezuely“.

Vatikán má ve Venezuele nesnadnou pozici. Místní biskupové jsou hlasitými kritiky socialistického Madurova režimu, ale Vatikán udržuje diplomatické vztahy s vládou a vyslal svého zástupce na Madurovu inauguraci 10. ledna, kdy zahájil další prezidentský mandát, který ovšem opozice nepokládá za legitimní.

Papež František na úvod své návštěvy v Panamě kritizoval korupci a apeloval na státní úředníky, aby žili „prostě a čestně“. Vyzval také biskupy v celé Střední Americe, aby spolupracovali při snaze uvítat, chránit a zapojit do společnosti migranty. Měli by tím jít příkladem zbytku společnosti, aby překonala strach před cizinci.

Papež pozval biskupy z celé oblasti, Kostariky, Salvadoru, Guatemaly, Hondurasu, Nikaraguy a Panamy, aby se k němu připojili během Světových dnů mládeže, na nichž má dnes ve večerních hodinách SEČ promluvit.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: screenshot YouTube

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář