Papež František při novoroční mši vyzdvihnul roli žen a matek

Vatikán – Papež František při dnešní novoroční mši vyzdvihl důležitou roli žen a matek v církvi i ve společnosti. Svět k nim podle něj potřebuje vzhlížet, aby našel mír a vymanil se ze spirály násilí a nenávisti. Informovala o tom agentura DPA, která upozornila, že katolická církev si 1. ledna vedle liturgické slavnosti Matky Boží Panny Marie připomíná jako Světový den míru.

„Naše doba bez míru potřebuje matku, která znovu sjednotí lidskou rodinu,“ pronesl nejvyšší představitel katolické církve před přibližně 7000 věřícími ve vatikánské Svatopetrské bazilice.

SOUVISEJÍCÍPapež při silvestrovské pobožnosti vyzval k vděčnosti a naději

Papež zdůraznil, že každá společnost by měla ženy respektovat, opatrovat je a vážit si jich. Samotná katolická církev podle něj potřebuje znovu objevit svou vlastní ženskou tvář. „Kdo zraňuje jedinou ženu, znesvěcuje Boha, který se narodil z ženy,“ pronesl František.

Agentura Reuters dala papežova slova do souvislosti se situací v Itálii, která se podle ní v současné době snaží zbavit zakořeněného mužského šovinismu, jenž nezřídka vedl k vraždám žen. Připomněla smrt dvaadvacetileté studentky Giulie Cecchettinové, kterou v listopadu ubodal její bývalý přítel a jejíž vražda vyvolala v zemi protesty proti násilí na ženách.

Podle dřívějšího prohlášení italského ministerstva vnitra bylo v roce 2023 v zemi zavražděno více než sto žen a více než polovinu z nich připravil o život jejich partner nebo bývalý partner. Papež František vyzýval k zastavení násilí na ženách už mnohokrát v minulosti.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 1. ledna 2024 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář