Papež František přijal rezignaci washingtonského arcibiskupa

Vatikán – Papež František dnes přijal rezignaci kardinála Donalda Wuerla z pozice washingtonského arcibiskupa. Sedmasedmdesátiletý Wuerl je zapleten do dvou skandálů krytí sexuálního zneužívání, uvedla agentura AP. Papež rezignaci přijal se zdráháním, washingtonský arcibiskup na ní trval. Wuerlovi zůstává titul kardinála, František jej požádal, aby do jmenování nového arcibiskupa úřad spravoval.

Wuerl byl v letech 1988 až 2006 biskupem v Pittsburghu. Podle zprávy velké poroty z Pensylvánie zneužilo v tomto americkém státě za posledních 70 let kolem tří set kněží nejméně 1000 dětí. Wuerl z pozice pittsburského biskupa pomáhal některé z těchto kněží krýt, uvádí zpráva.

Washingtonský arcibiskup byl také obviněn z toho, že věděl o činech svého předchůdce, někdejšího kardinála Theodora McCarricka, který je obviněn ze sexuálního zneužívání mladistvých a dětí. Wuerl se hájí, že o ničem nevěděl.

McCarrick, dříve jeden z předních představitelů katolické církve v USA, v červenci rezignoval na členství ve sboru kardinálů.

Agentura AP také uvedla, že se už v roce 2000 dostaly do Vatikánu zprávy o stížnostech seminaristů na McCarricka, že je nutí, aby s ním spali. Dopis do Vatikánu s takovými obavami napsal v listopadu 2000 reverend Boniface Ramsay ze semináře v New Jersey. Přesto se McCarrick stal následují rok kardinálem.

 

Autor: ČTK  Foto: Wikipedie, Donald Wuerl 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář