Papež líbal nohy lídrům z Jižního Súdánu, prosil je o mír

Vatikán – Papež František ve čtvrtek šokoval delegaci znepřátelených politických lídrů z Jižního Súdánu, když je vyzval, aby dál usilovali o mír, a poté poklekl a všem políbil nohy. Informovala o tom agentura AP. Gestem pokory ukončil papež dvoudenní setkání, na které africké politiky pozval právě proto, aby je povzbudil při plnění mírové dohody, kterou prezident Salva Kiir a vůdce povstalců Riek Machar podepsali loni v září. Její plnění se ale zadrhlo.

„Chci ze srdce vyjádřit naději, že nepřátelství konečně ustane, že bude respektován klid zbraní, že se podaří překonat politické i etnické rozdíly a že se podaří ustavit dlouhotrvající mír pro dobro všech občanů, kteří sní o začátku budování národa,“ řekl papež.

Ve Vatikánu se sešli Machar, Kiir a jeho dva zástupci. Papež všechny překvapil tím, že jim po závěrečném projevu políbil nohy, aby svým slovům dodal váhu. Rituál mytí nohou je v křesťanské liturgii spojen se Zeleným čtvrtkem, kdy papež v rámci velikonočních obřadů takto připomíná poslední večeři Ježíše Krista. Líbání nohou jako součást jednání s politickými lídry je však něčím zcela novým, napsala AP.

Jižní Súdán je zmítán etnickým násilím takřka od svého založení v roce 2011. Občanská válka v zemi propukla v roce 2013, kdy se prezident Salva Kiir, pocházející z etnické skupiny Dinka, rozešel s viceprezidentem Riekou Macharem, který patří k Nuerům. Více než pět let války v Jižním Súdánu si vyžádalo životy téměř 400.000 lidí a připravilo o domov miliony místních obyvatel.

Loňská mírová dohoda představuje již několikátý pokus o ukončení konfliktu a mezinárodní společenství na ni nahlíží spíše skepticky. Od samého počátku se totiž nedaří dodržovat stanovené termíny ani klid zbraní. Přesně za měsíc, 12. května, dohoda předpokládá návrat povstaleckého vůdce Machara do Jižního Súdánu, kde by se měl opět stát viceprezidentem.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: Twitter @CinyWoolen

Tags: ,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář