Papež na Kypru vyzval k usmíření církví i obyvatel rozděleného ostrova

Nikósie – Papež František dnes na Kypru vyzval k usmíření a překonání nevraživosti a předsudků, které několik století provází rozkol katolické a pravoslavné církve. Vyzval rovněž k obnovení rozhovorů mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky o sjednocení ostrova. Papež se dnes v Nikósii setkal s hlavou kyperské pravoslavné církve a sloužil mši na stadionu, jíž se účastnilo na 7000 lidí, informovala agentura AFP.

Papež František se druhý den své návštěvy Kypru ráno setkal s hlavou kyperské pravoslavné církve arcibiskupem Chrysostomem II. Ten uvedl, že jeho církev má „výborné vztahy“ se všemi církvemi a snaží se v posledních letech i o dialog s muslimskými představiteli na Blízkém východě. Toto úsilí ale podle něj kazí „extremistické živly“. „Věříme v pokojné řešení našich sporů, ať už jsou etnické či náboženské. Jediná správná cesta je opravdu upřímný dialog,“ řekl Chrysostomos podle agentury AP.

SOUVISEJÍCÍPapež vyzval k lepšímu zacházení s migranty a litoval rozdělení Kypru

„Tváří v tvář naší vlastní vnitřní temnotě a výzvám, které před námi stojí v církvi i ve společnosti, musíme obnovit náš smysl pro bratrství,“ řekl k účastníkům mše papež. „Uzdravení přijde, když poneseme naši bolest společně, bude společně čelit problémům a když budeme jeden druhému naslouchat,“ dodal.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Už ve čtvrtek papež František vyzval k obnovení rozhovorů o sjednocení ostrova, který je rozdělen od roku 1974. V tom roce vyslalo Turecko na Kypr vojáky v reakci na puč kyperských Řeků podporovaných vojenskou juntou v Aténách. Ostrov byl pak rozdělen takzvanou Attilovou či zelenou linií, nárazníkovým pásmem OSN. V roce 1983 vznikla na zhruba třetině ostrova Severokyperská turecká republika, kterou uznává jen Turecko. V jižní části ostrova je mezinárodně uznávaná Kyperská republika, která je od roku 2004 členem EU a kterou nyní papež navštívil.

O sjednocení Kypru se už léta snaží OSN. Rozhovory ale ztroskotávají na tom, že Turecko a Severní Kypr chtějí vznik dvou samostatných států uznaných mezinárodním společenstvím a Řecko a Kyperská republika prosazují sjednocení do federálního státu. Naděje na obnovení jednání pohřbily loňské prezidentské volby v severní části ostrova, které vyhrál proankarský politik Ersin Tatar. Jeho předchůdce v úřadu prezidenta Mustafa Akinci se snažil o rovnoprávné postavení ve vztahu s Ankarou a v otázce rozděleného Kypru byl pro model federace. Tatar požaduje nejprve mezinárodní uznání Severokyperské turecké republiky, než vůbec začne jednat.

Papež má dnes na Kypru ještě odpoledne ekumenickou modlitbu s migranty. Podle kyperských vládních činitelů se papež chystá s sebou zpět do Říma vzít 50 migrantů, což ale Vatikán nepotvrdil. Podobně papež před pěti lety při návštěvě Řecka z ostrova Lesbos odvezl do Říma tři syrské rodiny muslimských uprchlíků, šest dospělých a šest dětí.

V sobotu papež odletí z Kypru do Řecka, kde se setká s prezidentkou Katerinou Sakellaropulosovou, premiérem Kyriakosem Mitsotakisem a nejvyšším představitelem řecké pravoslavné církve, arcibiskupem aténským Hierónymem II. V neděli odletí hlava římskokatolické církve na Lesbos, kde navštíví uprchlické středisko, a v pondělí se v Aténách ráno setká s předsedou řeckého parlamentu, navštíví církevní školu a pak odletí zpět do Vatikánu.

Ostrov Kypr, obývaný převážně pravoslavnými křesťany, navštívila hlava katolické církve dosud dvakrát. Poprvé tak učinil v roce 2010 papež Benedikt XVI.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 3. prosince 2021 Foto: Pixabay – papež František

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář