Papež vyzval k lepšímu zacházení s migranty a litoval rozdělení Kypru

Nikósie – Papež František ve čtvrtek, v první den své návštěvy na Kypru, vyzval k lepšímu zacházení s migranty a k jejich větší integraci v Evropě. Rozdělení Kypru na severní a jižní část, která trvá od roku 1974, označil za „strašnou ránu“, kterou cítí hlavně ti, kteří se nemohou vrátit domů. Papež v Nikósii jednal s kyperským prezidentem Nikosem Anastasiadisem i se zástupci kyperské katolické menšiny.

Při svých vystoupeních po příjezdu do Nikósie papež František několikrát zdůraznil, že na Kypru se v minulosti setkalo více kultur a náboženství. Ostrov má také jeden z nejvyšších podílů migrantů na celkové populaci v Evropské unii. „Je důležité v tomto smyslu chránit a podporovat každou část společnosti a hlavně ty, kteří jsou ze statistického hlediska menšinové,“ uvedla hlava katolické církve.

SOUVISEJÍCÍPapež František letí na Kypr a do Řecka podpořit uprchlíky a ekumenický dialog

Kypr letos zaznamenává rostoucí počet migrantů, kteří se dostali na jeho území. Od začátku roku je jich podle úřadů bezmála 11.000. Migrace je jedním z hlavních témat Františkovy cesty na Kypr a do Řecka. Hlava katolické církve dnes vyzvala Evropu k „usmíření a sjednocení“ a ke změně v přístupu k migraci. „Nebudou to zdi postavené ze strachu ani veta odůvodněná nacionalistickými zájmy, jež pomohou jejímu pokroku,“ uvedl papež.

Kyperský prezident Anastasiadis při setkání s papežem uvedl, že Vatikán zajistí přesídlení 50 migrantů z Kypru. Iniciativu, o které se mluví již několik dní, ve středu komentoval vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Uvedl, že je obtížně realizovatelná kvůli administrativním překážkám. Podobné gesto František udělal v roce 2016, když odvezl několik migrantů z tábora na řeckém ostrově Lesbos. Chtěl tím vyslat vzkaz větším a bohatším zemím, aby se více podílely na pomoci migrantům.

Papež připomněl, že na Kypr těžce dopadla epidemie covidu-19 i dřívější finanční krize. „Bolest, kterou nejvíce tato země pociťuje, však způsobuje několik desítek let trvající strašná roztržka,“ řekl o rozdělení Kypru. To trvá od roku 1974, kdy severní část ostrova obsadila turecká armáda a na okupovaném území vznikla Severokyperská republika, kterou ale uznává jen Ankara.

Severokyperské orgány však dnes nařkly Kyperskou republiku, kam hlava katolické církve přicestovala a kterou kromě Turecka uznává mezinárodní společenství, že využívá apoštolské cesty k propagandistickým cílům.

V pátek se papež setká s představiteli ortodoxní církve, ke které se hlásí nejvíce lidí na Kypru, a povede mši, které se podle pořadatelů zúčastní mnoho tisíc lidí. V sobotu odcestuje do Řecka, kde zůstane do pondělního dopoledne.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 3. prosince 2021 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář