Papež nechce svým stanoviskem k Venezuele nadělat víc škody

Panama/Vatikán – Papež František se obává krveprolití ve Venezuele, ale myslí si, že je předčasné, aby se nyní postavil na některou ze stran, protože by tím mohl nadělat víc škody. Podle agentury Reuters to nejvyšší představitel katolické církve sdělil novinářům v letadle při návratu do Vatikánu z návštěvy v Panamě.

Napětí ve Venezuele se vystupňovalo poté, co se předseda parlamentu Juan Guaidó ve středu prohlásil úřadující hlavou státu a následně ho uznaly USA a více než desítka dalších amerických zemí, včetně Kanady, Argentiny, Chile a Brazílie. Podporu mu vyjádřily i země EU, které žádají ve Venezuele nové volby. Dosavadní prezident Nicolás Maduro postup Guaidóa a Spojených států označil za pokus o státní převrat.

„V této chvíli podporuji všechen venezuelský lid, protože oni trpí,“ uvedl František. „To, co se děje ve Venezuele, mi působí bolest,“ řekl rovněž.

„Co ve mně vyvolává obavy? Krveprolití. Problém násilí mi nahání strach. Po veškerém tom úsilí vyvinutém v Kolumbii, to, co se tam stalo v policejní akademii, je strašlivé. Krveprolití nic neřeší,“ zdůraznil papež.

František měl na mysli bombový útok spáchaný 17. ledna na policejní akademii v Bogotě, který si vyžádal 21 mrtvých. Ke zločinu se přihlásila povstalecká organizace Vojsko národního osvobození (ELN), kterou USA i členské země EU považují za teroristickou organizaci. ELN loni v únoru zahájila mírová jednání s tehdejším prezidentem Juanem Manuelem Santosem. Stávající hlava státu však další vyjednávání loni v srpnu odložila, dokud skupina nepropustí unesené rukojmí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons – Nicolás Mauro

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář