Papež popřál Mexičanům k 200. výročí nezávislosti, přiznal i dávné chyby církve

Mexiko – Papež František připustil, že představitelé katolické církve se v minulosti dopustili chyb při působení mezi domorodými obyvateli Mexika. V dopise Mexičanům u příležitosti dvoustého výročí nezávislosti této latinskoamerické země také uvedl, že jeho předchůdci i on kvůli tomu už dříve požádali o odpuštění. Papež také vzkázal Mexičanům, aby upřednostnili dialog a přestali otevírat staré rány. Informovala o tom dnes agentura EFE.

„Nevyvolávejme útrapy minulosti, ale poučme se z nich a pokračujme v krocích, které směřují k zahojení ran a k otevřenému dialogu,“ přečetl z papežova dopisu mexický kardinál Rogelio Cabrera. Učinil tak na videu, které se dnes vysílalo na pravidelné ranní tiskové konferenci mexického prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora.

Papež v dopise rovněž napsal, že při různých příležitostech on i jeho předchůdci požádali o odpuštění za osobní i společenské hříchy a za všechna opominutí, která nevedla k šíření evangelia.

Levicový prezident López Obrador od nástupu do úřadu v prosinci 2018 několikrát vyzval katolickou církev i Španělsko, aby se omluvily za činy spáchané v době kolonizace území dnešního Mexika od 16. století. V tomto smyslu už v roce 2019 poslal dopis španělskému králi Felipemu VI. a papeži Františkovi. Španělská vláda tehdy uvedla, že tehdejší postup Španělů na americkém kontinentě nemůže být posuzován podle současných kritérií.

Mexiko si v těchto dnech připomíná 200 let od své nezávislosti. Minulý měsíc už si také připomnělo 500. výročí dobytí města Tenochtitlán španělskými dobyvateli. Město se rozkládalo na ostrovech jezera Texcoco a na jeho místě posléze vyrostlo nynější hlavní město Mexika. Vláda ale toto výročí prezentuje nikoli jako 500 let od španělské conquisty (dobývání), nýbrž jako připomínku 500 let od „domorodého odporu“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 28. září 2021 Foto: Flickr.com – Andrés Manuel López Obrador

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář