Papež poslal dopis zakladateli WikiLeaks Julianu Assangeovi

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange obdržel na Květnou neděli osobní dopis od papeže Františka. Assange se v roce 2010 stal mediálně známý kvůli zveřejnění tisíců důvěrných dokumentů americké diplomacie.

Assangeova partnerka Stella Moris na svém Twitterovém účtu uvedla, že „po těžké noci se Julian dnes ráno probudil s laskavým osobním vzkazem od papeže Františka, který mu ve dveřích cely předal kněz.“

„Naše rodina by chtěla vyjádřit svou vděčnost mnoha katolíkům a dalším křesťanům, kteří bojují za jeho osvobození,“  dodala.

SouvisejícíPapež snížil kvůli covidové krizi platy duchovním ve Vatikánu

Jak informuje portál Crux, obsah dopisu nebyl zveřejněn, ale k situaci Assange podotýká, že trpí psychickým traumatem spojeným s dlouhodobým stresem a úzkostí kvůli svému vězení. Australan v roce 2006 založil organizaci WikiLeaks, která z anonymních zdrojů zveřejňovala uniklé zprávy a utajované informace.

Do mezinárodní pozornosti se dostal v roce 2010, kdy publikoval více než 250 000 důvěrných amerických dokumentů, které unikly díky analytikovi z prostředí americké armády. Informace se mimo jiné týkaly amerických vojenských aktivit v Iráku a Afghánistánu.

Assange byl v roce 2019 zatčen britskou policií ve Švédsku a nachází se ve věznici v Londýně. Britská soudkyně Vanessa Baraitser byla proti žádosti USA o vydání Assangeho a trvala na tom, že by to poškodilo jeho duševní zdraví. Spojené státy se proti tomuto rozhodnutí odvolaly.

I když obsah listu není znám, není to poprvé, co papež Františka napsal nějaké známé osobě do vězení. Portál Crux připomíná, že v květnu 2019 adresoval své osobní poselství bývalému brazilskému prezidentovi Luizovi da Silva, který byl v roce 2017 obviněn z korupce a praní špinavých peněz a odsouzen k devíti letům vězení, ale počátkem roku byl propuštěn. Během svého pontifikátu papež František projevuje podporu vězňům a při svých mezinárodních cestách pravidelně navštěvuje věznice.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 1. dubna 2021 Foto:

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář