Papež přijal demisi pařížského arcibiskupa kvůli jeho údajnému vztahu se ženou

Vatikán/Paříž – Papež František dnes přijal demisi pařížského arcibiskupa Michela Aupetita. Na konci listopadu Aupetit nabídl papeži demisi kvůli zprávám z médií, podle kterých měl intimní vztah s ženou. Aupetit přiznává, že si byli blízcí, o sexuální poměr ani milostný vztah ale podle něj nešlo. O rozhodnutí Vatikánu informovala agentura AFP.

„Svatý otec přijal rezignaci (…) předloženou arcibiskupem Michelem Aupetitem a zároveň jmenoval arcibiskupa Georgese Pontiera apoštolským administrátorem“ pařížské arcidiecéze, uvedl Vatikán. Pontier je bývalý předseda Francouzské biskupské konference, aktuálně je arcibiskupem v jihofrancouzském Marseille.

SOUVISEJÍCÍPařížský arcibiskup nabídl papeži demisi kvůli podezření ze vztahu s ženou

„Nenabídl jsem demisi kvůli tomu, co jsem údajně kdysi učinil – to už bych odstoupil dávno -, ale abych zabránil rozdělení (církve), abych se já sám nestal důvodem rozkolu,“ řekl Aupetit již dříve katolickému listu La Croix.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Sedmdesátiletý arcibiskup, původním povoláním lékař, stojí v čele největší francouzské arcidiecéze od roku 2017. Poměr s ženou měl podle médií v roce 2012.

Aupetitova demise přichází ve chvíli, kdy se Francie vypořádává se zprávou o sexuálním násilí páchaném představiteli a zaměstnanci církve. Podle zprávy komise vedené Jeanem-Markem Sauvém představitelé francouzské katolické církve od roku 1950 sexuálně zneužili 216.000 dětí, většinou chlapců. Sauvé zveřejnil závěry svého vyšetřování začátkem října.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 2. prosince 2021 Foto: Wikimedia Commons – arcibiskup Apeutit

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář