Papež přijal rezignaci štětínského arcibiskupa kritizovaného za krytí násilí

Vatikán/Varšava – Papež František dnes přijal rezignaci štětínského arcibiskupa Andrzeje Dziegy, který čelil kritice, že kryl případy sexuálního násilí a obtěžování v církevním prostředí. O přijetí rezignace dnes informoval Vatikán. Podle polského tisku však rezignace ze strany hodnostáře, kterému do církevního důchodu zbývaly ještě čtyři roky, byla vynuceným rozhodnutím.

Přijetí rezignace neznamená, že Dziega v úřadu arcibiskupa okamžitě končí. Je obvyklé, že i po přijetí rezignace ze strany papeže biskupové a arcibiskupové pokračují ve svém úřadu až do jmenovaní nástupce. To je proces, který může trvat řadu měsíců i roků.

SOUVISEJÍCÍ Papež vidí „pokrytectví“ v těch, kdo kritizují žehnání LGBT osobám 

Dziega podal rezignaci ve věku 71 let, limit pro odchod z čela diecéze je přitom církví stanoven na 75 let. I z tohoto důvodu polská média píší o tom, že rezignace byla vynucená.

Dziega čelí kritice, že nepostupoval dostatečně rázně proti sexuálnímu obtěžování a násilí ve štětínské diecézi. Média například informovala o případu katolického kněze Andrzeje Dymera, který podle různých svědectví sexuálně zneužíval v 90. letech děti. Ačkoliv o tom měli informace, tak štětínští arcibiskupové nezasáhli. V roce 2008 Dymeru, který zemřel v roce 2021, dokonce odsoudil církevní soud, o rozsudku se však oběti kněze dozvěděly až s velkým zpožděním, píší média.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. února 2024 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář