Papež přiletěl do Mongolska, po cestě zaslal zdravici čínskému prezidentovi

Ulánbátar – Papež František přiletěl do Mongolska, kde žije jedna z nejmenších národních katolických komunit na světě. Informovaly o tom dnes brzy ráno světové agentury. Je to poprvé, co pontifik navštívil tuto asijskou zemi, a vypravil se tam v době, kdy jsou vztahy Vatikánu napjaté se dvěma mocnými sousedy Mongolska – Ruskem a Čínou, napsala agentura AP. František dorazil do Ulánbátaru po nočním letu přes čínský vzdušný prostor, což mu poskytlo příležitost poslat pozdrav prezidentovi Si Ťin-pchingovi.

Vatikánský protokol vyžaduje, aby papež zaslal takový pozdrav vždy, když přelétá nad cizí zemí. František čínské hlavě státu poslal telegram s „pozdravy s přáním všeho dobrého vaší excelenci a čínskému lidu“. „Ujišťuji vás o svých modlitbách za blaho národa a svolávám na vás všechna božská požehnání jednoty a míru,“ uvedl František.

SOUVISEJÍCÍPapežovy výroky o velké ruské říši nebyly podle Vatikánu oslavou imperialismu

Papež velmi stojí o zlepšení vztahů s Čínou, které jsou po desetiletí napjaté, a zemi by chtěl někdy navštívit. Podle agentury Reuters Vatikán doufá, že Mongolsko může být prostředníkem ke zlepšení vztahů s Pekingem. Tato země byla do roku 1921 součástí Číny a Ulánbátar má s Pekingem úzké politické a hospodářské vazby. Současná cesta je však do Mongolska a za mongolským národem, zdůraznil už dříve Vatikán.

Šestaosmdesátiletého Františka, který byl na invalidním vozíku, po příletu do Mongolska přivítala na letištní ploše čestná stráž spolu s mongolskou ministryni zahraničí a na uvítanou mu žena v tradičním oděvu nabídla ochutnat sušený jogurt, popsala AP. Papež neučinil žádná veřejná prohlášení. Po cestě do Mongolska novinářům řekl, že se těší na návštěvu země, kde žije nemnoho lidí, ale jejich „kultura je velká“.

V Mongolsku, které má něco přes tři miliony obyvatel, se hlásí ke katolické víře méně než 1500 lidí, nejvíce lidí v zemi vyznává buddhismus a za svého duchovního vůdce považují dalajlámu. V zemi jsou také silné komunity muslimů či lidí, kteří praktikují šamanismus. Se zástupci těchto náboženství se papež zúčastní nedělního mezináboženského setkání. Nedělní mše se podle sdělení Vatikánu z tohoto týdne zúčastní katolíci z Mongolska i dalších zemí, například Ruska, Kazachstánu, Thajska či Číny. 

První veřejná vystoupení jsou na programu v sobotu, kdy má pontifik v plánu jednání s politickými představiteli země. Návštěva potrvá do pondělí, kdy se Papež vrátí do Vatikánu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 1. září 2023 Foto: Wikimedia Commons – prezident Si

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář