Papež František na návštěvě Maďarska vyzval k přijímání uprchlíků i k míru

Budapešť – Papež František dnes přiletěl na návštěvu Maďarska, kde mimo jiné hovořil o své vizi budoucnosti Evropy sužované válkou na Ukrajině a migrační krizí. Setkal se s prezidentkou Katalin Novákovou a premiérem Viktorem Orbánem i se zástupci občanské společnosti a v bazilice svatého Štěpána s biskupy a duchovními. Vyvrcholením jeho pobytu v Budapešti bude nedělní mše pod širým nebem před maďarským parlamentem.

Na letišti papeže opírajícího se při chůzi o hůl přivítali potleskem maďarští představitelé, chlapec a dívka oblečení v národních krojích mu nabídli chleba a sůl. František byl v Maďarsku naposledy v září 2021, kdy se tam zastavil jen na několik hodin cestou na Slovensko. Slíbil, že do Maďarska přijede na delší oficiální návštěvu.

SOUVISEJÍCÍPapež se vydá na návštěvu Maďarska, mluvit bude o válce či roli Evropy

Podle maďarských představitelů přijel papež do Budapešti hlavně proto, aby se věnoval maďarským věřícím a podpořil je ve víře. Nicméně agentura AP píše, že vzhledem k tomu, že za hranicemi Maďarska zuří válka a vedení této země má dlouhodobé spory s Evropskou unií kvůli porušování principů právního státu a práv lidí z LGBT komunity, má papežova návštěva i silný politický podtón.

Po oficiální přivítací ceremonii s maďarskou prezidentkou v Sándorově paláci a několika bilaterálních jednáních, například s Orbánem, papež v poledne pronesl řeč. Před zástupci maďarské vlády a civilní společnosti hovořil o svém „snu sjednocené Evropy“ a požadoval mimo jiné důstojné zacházení s migranty a uprchlíky. Vyzval k hledání cest a prostředků k přijetí lidí prchajících před konflikty, chudobou a klimatickou změnou.

Kromě věřících nebo mládeže se hlava katolické církve setká i s válečnými uprchlíky z Ukrajiny. V Maďarsku se jich usadilo asi 35.000 z přibližně 2,5 milionu lidí, kteří po začátku ruské invaze překročili ukrajinsko-ruskou hranici. Půjde o jednu z příležitostí, kdy bude papež moci mluvit o migraci a znovu dát najevo, že je přesvědčený, že evropské země by v rámci svých možností měly být vstřícné k lidem prchajícím před konflikty a chudobou. Premiér Orbán je přitom dobře znám svým odmítavým postojem k přijímání migrantů z muslimských zemí, označuje se za ochránce křesťanských hodnot v Evropě.

Vatikánský státní sekretář Pietro Parolin před papežovou cestou do Budapešti v rozhovoru pro portál Vatican News připomněl, že ačkoliv mnoho lidí přicházejících do Evropy z Blízkého východu a dalších krizových oblastí nejsou uprchlíci, „většina z nich ochranu potřebuje a se všemi je třeba nakládat s respektem, který si zaslouží jako lidské bytosti“.

František ovšem oceňuje přístup Maďarů k přijímání pravoslavných Ukrajinců, které z domova vyhnala ruská agrese.

V souvislosti s válkou na Ukrajině Orbán při příležitosti papežovy návštěvy řekl, že Maďarsko a Vatikán jsou jediné dva státy v Evropě, které lze označit za „promírové“, píše agentura Reuters. Oba vyzývají k uzavření příměří a jednáním vedoucím k ukončení války a František naléhá na Ukrajinu, aby byla otevřená k dialogu s „agresorem“, což Kyjev odmítá. Maďarsko sice podporuje suverenitu Ukrajiny, ale stále ho s Ruskem pojí silné ekonomické vazby. Posílat zbraně na pomoc zemi čelící ruské agresi Orbánova vláda odmítá. Papež často vyzývá k obecnému zákazu obchodování se zbraněmi a omezení jejich výroby, uvedl nicméně, že posílat vojenskou techniku ukrajinské armádě je morálně přijatelné, pokud je používána v sebeobraně.

Papež dnes vyzval ke konkrétním snahám o mír. „Ptám se, i s ohledem na sužovanou Ukrajinu: Kde jsou tvůrčí mírové snahy? Kde jsou?“, cituje papeže agentura DPA. „Člověk má dojem, že přihlíží smutnému zániku společného snu o míru, zatímco prostor získávají jednotliví válečníci,“ řekl František.

Parolin řekl, že ačkoliv papežova cesta na Ukrajinu byla naplánovaná ještě před začátkem konfliktu na Ukrajině, je „tato tragédie velmi blízká papežovu srdci“ a papež nevynechá žádnou příležitost, aby se přimlouval za mír.

AP píše, že cesta do Maďarska představuje test pro zdraví 86letého papeže, který minulý měsíc strávil čtyři dny v nemocnici kvůli potížím s dýchacími cestami. Maďarští představitelé doufali, že hlava katolické církve zavítá na různá místa v zemi, Vatikán se však rozhodl soustředit všechny akce do Budapešti.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 28. dubna 2023 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář