Papež připustil, že dochází k perzekuci Ujgurů, Čína to popírá

Vatikán/Peking – Papež František poprvé připustil, že dochází k perzekuci ujgurské menšiny v Číně. Ve své nové knize Ujgury zmínil ve výčtu skupin, které jsou v současnosti pronásledované z náboženských důvodů. Čínské ministerstvo zahraničí se dnes proti slovům papeže ohradilo a uvedlo, že jeho prohlášení není založeno na faktech, píše agentura AP. Vatikán byl v uplynulých měsících kritizován za příliš vstřícný postoj k Pekingu.

„Často myslím na lidi, kteří čelí pronásledování: na Rohingy, nebohé Ujgury, jezídy, vůči nimž (teroristická organizace) Islámský stát spáchal opravdu kruté činy, či křesťany v Egyptu a Pákistánu,“ stojí v knize Let Us Dream (Mějme sny), kterou papež napsal ve spolupráci s britským novinářem Austenem Ivereighem.

Čínské ministerstvo zahraničí papežova slova odmítlo a tvrdí, že v Číně mají „lidé ze všech etnických skupin“ zaručenou svobodu náboženství.

Za přístup k Ujgurům Čínu kritizují nevládní organizace, Spojené státy i mnohé evropské země. Organizace pro lidská práva obviňují čínské úřady, že v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang zřídily ve jménu boje proti islamismu množství internačních táborů, v nichž drží více než milion Ujgurů. Čínské úřady tábory označují za střediska odborného vzdělávání a odmítají nařčení, že v nich Ujguři pobývají z donucení.

Podle agentury AP byl papež František v minulosti velice opatrný, aby ohledně tématu náboženské svobody nepobouřil čínskou vládu, píše agentura AP. Také prohlášení ostatních vatikánských představitelů k situaci v Číně byla velice opatrná. To vzbudilo kritiku ze strany části věřících, nevládních organizací či amerického ministra zahraničí Mikea Pompea.

Vatikán v uplynulých měsících jednal s Čínou o prodloužení smlouvy, jež papežovi umožňuje jmenovat katolické biskupy v Číně. Smlouva nakonec byla v říjnu prodloužena o dva roky. Vatikán nemá s Čínou navázané oficiální diplomatické vztahy a jako jediná země v Evropě uznává za svrchovaný stát Tchaj-wan.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. listopadu 2020 Foto: Wikipedie – Ujgurové v pracovním táboře

Tags: ,,

1 Komentář

  1. Čína se zejména od roku 2006 snaží Ujgury za pomocí komunistické propagandy, ponižování a týrání převychovat, tvrdě potlačuje ujgurskou kulturu a kulturní identitu včetně islámu a křesťanství. Zavírá Ujgury do internačních táborů, které nazývá školami nebo nemocnicemi. Tam se snaží zničit jejich národní identitu a náboženskou víru. Platí zákaz dlouhých vousů, zakrývání obličejů žen, omezeny jsou náboženské obřady. Na školách byla v roce 2017 zakázána ujgurština ve prospěch čínštiny jak pro výuku, tak pro správu a veřejné a skupinové aktivity.

    Kritici to považují za kulturní genocidu. Už dříve bylo zakázáno Ujgurům pojmenovávat děti jmény vztahujícími se k Islámu. Důvodem pro tuto persekuci je oficiálně boj proti náboženskému extrémismu. Okolo milionu Ujgurů z celkového počtu 11 milionů je internováno v táborech, z kterých se především starší ročníky vrací s podlomeným zdravím nebo se nevrací vůbec. Tábory se ve velkém začaly rozšiřovat okolo roku 2017, do té doby o dění v táborech bylo jen velmi málo informací. Stav uvnitř táborů dokládají satelitní snímky, zpráva OSN i výpovědi vězňů z těchto táborů. Jednomu z vězněných, Merdanu Ghapparovi, se podařilo odeslat záběry z cely i některé dokumenty pomocí mobilního telefonu. Zároveň je zachycen hlas z tlampače v převýchovném táboře. Zdroj: Wikipedie

    Sluší se podotknout, že náš prezident, Miloš Zeman jezdí do Číny učit se „stabilizovat společnost“. Každý, kdo tohoto člověka podporuje, nese spoluvinu i na perzekuci Ujgurů.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář