Křesťan dnes

Papež prohlásil, že šíření dezinformací o covidu porušuje základní lidská práva

Papež František v pátek prohlásil, že šíření fake news a dezinformací o koronaviru Covid-19 a vakcínách, včetně katolických médií, je porušením lidských práv.

Bylo to podruhé za necelý měsíc, co se 85letá hlava katolické církve na toto téma vyjádřila. Před třemi týdny odsoudil jako „nepodložené“ ideologické dezinformace o vakcínách, při podpoře kampaní k očkování.  

SOUVISEJÍCÍKyperská pravoslavná církev pozastaví kněze, kteří se odmítají naočkovat

Portál Premier informuje, že František učinil tyto komentáře v souvislosti se stránkou catholicfactchecking.com, konsorcia katolických médií, která má za cíl „objasnit fake news a dezinformace“ o vakcínách proti covidu.

„Být náležitě informován, pomáhat porozumět situacím na základě vědeckých údajů, a ne fake news, je lidským právem,“ řekl papež. „Správné informace musí být zajištěny především těm méně vybaveným, nejslabším a nejzranitelnějším.“

František kritizoval šířící se „infodemii“, která vznikla podle něj zkreslením reality na základě strachu a „údajných vědeckých informací“.

Obhajovatelé falešných zpráv by neměli být umísťováni do „ghett“, ale měli bychom se snažit je získat pro vědeckou pravdu, domnívá se papež. 

„Falešné zprávy musí být vyvráceny, ale jednotlivé osoby musí být vždy respektovány, protože tomu často věří kvůli nedostatku informací,“ konstatoval František.

Podle britského zpravodajského webu bylo důležité, že papež pronesl projev ke katolické mediální skupině, protože některé pravicově katolické stránky a blogy byly zablokovány sociálními platformami jako je Facebook a Twitter, kvůli šíření dezinformací o covidu. Mnoho z nich přešlo na jiné platformy.

Jeden z nejtvrdších kritiků papeže Františka, arcibiskup Carlo Maria Vigano, Ital, který před třemi lety vydal prohlášení požadující jeho rezignaci, ve svém nedávném dopisu uvedl, že virus vzniklý v laboratoři byl součástí globálního spiknutí „s cílem vymazat všechny stopy naší identity jako křesťanů“.

Také popřel, že pandemie existuje, a označil ji za dílo Satana.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 1. února 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version