Papež se těší do Mongolska, kde je jedna z nejmenších komunit katolíků na světě

Vatikán – Papež František v neděli uvedl, že se těší na návštěvu Mongolska, kde je jedna z nejmenších národních komunit katolíků ve světě. Do asijské země, kde se nejvíce lidí hlásí k buddhismu, papež odletí ve čtvrtek. Dlouhá cesta na východ je také testem papežova zdraví, píší zahraniční agentury.

V Mongolsku, které patří k největším státům na světě, žije 3,3 milionu lidí. Jen méně než 1500 lidí se však hlásí ke katolictví. V zemi je osm farností a jedna kaple, řekl nedávno vatikánským médiím papežům vyslanec v zemi Giorgio Marengo, který je také prvním kardinálem usazeným v tomto státě.

SOUVISEJÍCÍPapež řekl, že opakující se tragické nehody lodí s migranty jsou „otevřenou ránou lidstva“

Do Mongolska papež cestuje po Světových dnech mládeže ze začátku tohoto měsíce, kterých se zúčastnily stovky tisíc věřících. Tamní komunitu papež označil za „malou v číslech, ale živou ve víře“. Je to poprvé, co hlava katolické církve navštíví Mongolsko.

V neděli papež uvedl, že se těší na setkání v Mongolsku „se šlechetným, moudrým lidem s velkou náboženskou tradicí“. Jednou z náplní návštěvy bude mezináboženský dialog. V Mongolsku se k nějaké víře hlásí 60 procent lidí, drtivá většina z nich k buddhismu. V zemi jsou i menší komunity muslimů či lidé, kteří věří v šamanismus.

Podle analytiků si papež vybral Mongolsko mimo jiné z toho důvodu, že se nachází mezi Ruskem a Čínou. Není tak vyloučené, že papež ve svých veřejných projevech zmíní témata, která se týkají těchto dvou států. Není jasné, zda úřady čínským katolíkům umožní cestu do Mongolska za papežem, píše agentura Reuters.

Do Mongolska papež odletí ve čtvrtek večer. Let do mongolské metropole Ulánbátaru, který z Říma trvá devět hodin, mimo jiné prověří papežovo zdraví. Před několika měsíci se šestaosmdesátiletá hlava katolické církve podrobila operaci břicha a v poslední době se na veřejnosti pohybuje na kolečkovém křesle.

V Mongolsku papež zůstane do pondělí. Setká se s nejvyššími představiteli Mongolska a v plánu je i mše či mezináboženské setkání.

Velká část Mongolů, kteří jsou buddhisté, považuje za svého náboženského lídra dalajlámu. Čína, která je pro Mongolsko největším vývozním trhem, však na vládu sousedního státu vyvinula nátlak, aby tibetského duchovního žijícího v exilu do země nezvala, píše agentura Reuters.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 28. srpna 2023 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář