Papež se v Mongolsku setkal se šamany, mnichy či pravoslavným knězem

Ulánbátar – S mongolskými šamany, buddhistickými mnichy či ruským pravoslavným knězem se dnes setkal papež František při pokračování své návštěvy Mongolska. Setkání kladlo důraz na roli, kterou může náboženství sehrát v budování světového míru, a poskytlo ukázku mongolské tradice náboženské tolerance, napsala agentura AP.

František podle ní pozorně naslouchal, zatímco více než desítka duchovních od křesťanských po hinduistické popisovala svou víru a svůj pohled na koncept nebe. Sám tuto příležitost využil k tomu, aby vyzval politické lídry, aby si z události vzali příklad a vydali se „cestou sdružování a dialogu“, uvádí agentura AFP.

SOUVISEJÍCÍ Papež v Mongolsku vyzval k míru a nešíření jaderných zbraní

„Skutečnost, že jsme spolu na jednom místě, je sama o sobě vzkazem: Náboženské tradice ve své originalitě a pestrosti představují mimořádný potenciál pro dobro ve službách společnosti,“ uvedla hlava katolické církve na akci konané v divadle v mongolské metropoli Ulánbátaru.

František tam má dnes na programu ještě mši na hokejovém stadionu, než v pondělí zamíří zpět do Vatikánu. Mongolsko, kde žije jen asi 1400 katolických věřících, navštěvuje jako první papež v dějinách církve. Podle médií si zemi ležící mezi Ruskem a Čínou vybral jako cíl cesty také proto, aby vyslal vzkaz těmto dvěma velmocím, zejména však Pekingu, s nímž Vatikán neudržuje diplomatické vztahy.

AP v souvislosti s dnešním mezináboženským setkáním připomíná perzekuci náboženských menšin v Číně. Jako možný signál směrem k Pekingu byl interpretován papežův sobotní výrok, že vlády se nemusí katolické církve obávat, protože nemá žádný politický program. František kromě toho při setkání s mongolským prezidentem Uchnágínem Chürelsüchem ocenil mírovou zahraniční politiku Mongolska, které udržuje dobré vztahy s Ruskem, Čínou, ale také například se Severní Koreou.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 3. září 2023 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář