Papež se ve Vatikánu setkal s metropolitou Antonijem z moskevského patriarchátu

Vatikán – Papež František se dnes ve Vatikánu na závěr generální audience krátce setkal s dvojkou ruské pravoslavné církve metropolitou Antonijem, který má na moskevském patriarchátu na starosti mezinárodní vztahy. Informoval o tom server Vatican News. Italský deník Il Messaggero přítomnost Antonije, který je podle něj ve Vatikánu už několik dní, označil za důležitou. Před několika dny totiž hlava katolické církve novinářům bez dalších podrobností řekla, že Vatikán je zapojen „do mírové mise“.

Už o víkendu papež během návštěvy Maďarska hovořil s jiným představitelem ruské pravoslavné církve, budapešťským metropolitou Hilarionem. Ten měl na moskevském patriarchátu mezinárodní vztahy na starosti do loňska, než ho v této funkci v červnu nahradil Antonij.

SOUVISEJÍCÍMoskva nemá žádné informace o mírové misi Vatikánu, uvedl mluvčí Kremlu

„Jsem připraven udělat cokoli. Existuje (mírová) mise, která není veřejná a která právě probíhá, až bude zveřejněna, řeknu vám o tom více,“ odpověděl v neděli papež novinářům na palubě letadla při návratu z Budapešti na dotaz, zda hovořil o mírových jednáních s maďarským premiérem Viktorem Orbánem či s budapešťským metropolitou Hilarionem. Víc informací k této věci papež nesdělil. Novinářům v letadle také papež řekl, že Vatikán je připraven pomoci s návratem ukrajinských dětí z Ruska, které tam Moskva podle Kyjeva unesla.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v úterý řekl, že Moskva neví nic o vatikánské mírové misi týkající se Ukrajiny. Podobně se vyjádřil i Kyjev.

Vatikánský státní sekretář, kardinál Pietro Parolin, dnes uvedl, že setkání s představitelem ruské pravoslavné církve není součástí mírové mise, o které mluvil papež. Ta se podle něj teprve uskuteční. „Nechme na něm, aby případně sdělil další informace,“ řekl Parolin s odkazem na hlavu katolické církve. Kyjev i Moskva podle Parolina dostaly informace, že se Vatikán pokusí o mírovou misi, jejímž cílem bude zastavení bojů. „Nevím, zda existují podmínky pro dosažení příměří,“ dodal vatikánský představitel.

Minulý týden se ve Vatikánu s papežem setkal také ukrajinský premiér Denys Šmyhal, který papeže znovu pozval na návštěvu Ukrajiny. Papež loni několik pozvání ukrajinské vlády k návštěvě odmítl. V médiích to vysvětloval tím, že se chce setkat také s ruskou stranou v rámci zprostředkování příměří. Už loni v březnu papež nabídl jednání přímo ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, ale neúspěšně.

Papež ruskou invazi na Ukrajinu opakovaně odsoudil a od jejího začátku loni v únoru vyzývá k jednání o míru. Zároveň také kritizuje další dodávky zbraní, stejně jako to dělá v případě ostatních ozbrojených konfliktů ve světě. Papež také řekl, že ho „bolí vidět mrtvé chlapce, jak ruské, tak ukrajinské“, a vyzval k modlitbám za ukrajinské i ruské matky padlých vojáků. Válku na Ukrajině hlava katolické církve letos označila za „světovou válku“, v níž hájí své zájmy všechny mocnosti.

Papež František jednal s metropolitou Antonijem už loni v srpnu. Tehdy se spekulovalo o tom, že by se papež mohl setkat s hlavou moskevského patriarchátu Kirillem, který podporuje ruskou invazi na Ukrajinu. K setkání nakonec nedošlo.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 3. května 2023 Foto: screenshot YouTube – papež František s patriarchou Kirillem

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář