Papež se vydává na odloženou šestidenní návštěvu Konga a Jižního Súdánu

Kinshasa/Džuba – Papež František se dnes vydává na šestidenní cestu do Konga a Jižního Súdánu. Původně se měla uskutečnit už loni v červenci, ale kvůli papežovým zdravotním potížím ji Vatikán tři týdny před jejím začátkem zrušil.

Jedná se o první papežskou návštěvu Konga od roku 1985, píše server Vatican News. Papež František v zemi stráví tři dny. Následně se zdrží do 5. února v Jižním Súdánu, který hlava katolické církve navštíví poprvé od vyhlášení nezávislosti v roce 2011.

SOUVISEJÍCÍPapež František o homosexualitě a hříchu

V Kinshase se papež setká mimo jiné s konžským prezidentem Félixem Tshisekedim a odslouží mši na letišti Ndolo. V jihosúdánské metropoli Džubě se k papežovi připojí nejvyšší duchovní anglikánské církve, arcibiskup Justin Welby, a vysoký představitel Skotské církve Iain Greenshields.

„Kongo trpí ozbrojenými střety a vykořisťováním, zejména na východě země,“ uvedl papež František v dopise adresovaném obyvatelstvu obou zemí. Jižní Súdán je podle něj „léta zmítán válkou a touží po ukončení neustálého násilí, které nutí mnoho lidí k opuštění jejich domovů“.

Papež František před cestou odsoudil jihosúdánské zákony, které kriminalizují homosexualitu, a Welby vyjádřil nadšení z vyhlídky na možnost udělovat aspoň požehnání stejnopohlavním párům v anglikánské církvi. Podle listu The Guardian je možné, že návštěvu těchto církevních představitelů bude v silně konzervativním Jižním Súdánu provázet napětí ohledně práv komunity LGBT+.

Papež František byl v Africe naposledy v roce 2019, kdy navštívil Mosambik, Madagaskar a Mauricius.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 31. ledna 2023 Foto: Pixabay – papež František

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář