Papež sloužil mši za Barmu, vyzval ke zmírnění násilí

Vatikán/Neipyijto – Papež František v neděli ráno sloužil v bazilice svatého Petra ve Vatikánu mši za Barmu, kterou věnoval barmské komunitě v Itálii. Znovu při ní vyzval ke klidu a míru v této asijské zemi, kterou zmítají násilnosti od únorového vojenského puče. František většinově buddhistickou Barmu, v níž žije také asi 800.000 katolíků, navštívil v roce 2017 jako první papež v historii, informovala agentura Reuters.

Papež se v projevu vyhnul přímému odsouzení vojenské junty, která 1. února svrhla demokratickou vládu Do Aun Schan Su Ťij. Papež věřící vyzval, aby se drželi pravdy a neztráceli naději a víru. Vyzval také k jednotě, protože rozpory mezi komunitami a národy jsou podle něj „smrtelnou nemocí“.

SouvisejícíBaptisté vyzvali k modlitbám a k pomoci lidem v Myanmaru

„Vím, že některé politické a sociální situace nás přesahují. Přesto závazek k míru a bratrství vždy přichází zdola: každý člověk může drobnými činy sehrát svoji roli,“ uvedl papež během mše.

V Barmě mezitím pokračovaly boje mezi vojáky a milicemi, které odmítají vojenskou juntu a její vedení země. Při střetech minulý týden zemřelo nejméně pět odpůrců nového režimu, deset jich bylo zraněno, uvedli zástupci milic CDF ve městě Mindat na západě Barmy, které je v posledních dnech hlavním dějištěm střetů, píše AFP. Od převratu při střetech s vojáky zemřelo téměř 800 civilistů.

Podle AFP rebelové založili místní milice vyzbrojené po domácku vyrobenými zbraněmi, aby chránili vesničany a obyvatele města. Kvůli vypnutým telekomunikačním sítím je těžké jakékoliv informace z místa ověřit. Podle mluvčího CDF rebelové zapálili několik vojenských kamionů, armáda město ostřeluje. Milice CDF musely před vojáky ustoupit do džungle, mají v plánu se ale brzy na obranu města Mindat vrátit.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 17. května 2021 Foto: Wikimedia – papež František

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář