Na mši s papežem přišlo v Marseille 60.000 lidí včetně Macrona

Marseille – Papež František se dnes odpoledne ve francouzském městě Marseille zúčastnil mše s několika desítkami tisíc věřících, kteří zaplnili stadion Vélodrome, kde obvykle hrají fotbalisté Olympique Marseille. Papež věřící vyzval, aby se modlili za oblasti postižené válkou a ukrajinský lid. Před tím zdůraznil, že běženci, kteří riskují své životy na moři, aby se dostali do Evropy, „nejsou invazí“, píše agentura AFP. Mše se zúčastnil i francouzský prezident Emmanuel Macron, což vzbudilo kritiku. S ním se dnes papež setkal při jednání za zavřenými dveřmi. Po 19:00 hodině SELČ papež odletí z Marseille zpět do Vatikánu.

Mše na zaplněném stadionu Vélodrome se zúčastnilo podle stanice BFM TV 60.000 až 70.000 věřících. Média zdůrazňují radostnou atmosféru, o kterou se mimo jiné postarali fanoušci městského fotbalového klubu Olympique Marseille. Ve svém proslovu papež naléhal na věřící, aby nepodlehli „smutným vášním“, mezi které hlava katolické církve započítala skepsi, rezignaci či cynismus. „Nepřestaňme se modlit za mír v oblastech zpustošených válkou, a zvláště za mučednický ukrajinský lid,“ řekl papež. Ten také připomněl oběti atentátu v Nice z července roku 2016, kdy zemřelo bezmála 90 lidí.

SOUVISEJÍCÍ Záchrana migrantů na moři je povinnost civilizace, řekl papež v Marseille

Papež dnes v Marseille jednal s francouzským prezidentem Macronem o mezinárodní situaci a také o migraci, která byla hlavním tématem papežovy návštěvy na jihu Francie. „Francie se nemá za co stydět, protože je zemí přijetí a integrace (migrantů),“ uvedl Elysejský palác.

Macron se zúčastnil s manželkou i odpolední mše, což vyvolalo kritiku především od levicových politiků. „Prezident republiky tam (na mši) nemá co dělat,“ řekl bývalý levicový kandidát na prezidenta Jean-Luc Mélenchon. Podle něj Macron porušuje zásady odluky církve od státu a také se chová pokrytecky vzhledem k striktní migrační politice jeho vlády. Ta již oznámila, že nepřijme migranty, kteří ve velkém množství v posledních dvou týdnech dopluli na italský ostrov Lampedusa.

„Migrační fenomén není ani tak momentální nouzovou situací, která se vždy hodí pro poplašnou propagandu, ale faktem naší doby,“ řekl podle AFP dnes dopoledne papež v závěru projevu na akci, která se věnovala otázce migrace a porozumění ve Středozemním moři. Dodal, že Evropa musí k migraci přistupovat zodpovědně, aby byla schopna čelit „objektivním potížím“. Dopoledne se papež nedaleko centra města setkal s jeptiškami, které pomáhají chudým.

Právě současná migrační vlna ve Středozemním moři je hlavním tématem Františkovy návštěvy největšího francouzského přístavního města. V pátek uvedl, že Evropané by měli zachraňovat migranty připlouvající po moři a že je to povinností lidstva. František dlouhodobě vyzývá evropské země k přijímání migrantů mířících na kontinent po moři. Již dříve přitom ostře kritizoval zacházení s běženci u evropských břehů a označil Středozemní moře za „největší hřbitov světa“. Odpírání vstupu migrantům je podle něj skandální, nechutné a hříšné.

V 19:15 se očekává Františkův odlet do Říma. Během zpátečního letu papež obvykle hodnotí uskutečněnou cestu a odpovídá na dotazy novinářů na palubě papežského speciálu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. září 2023 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář