Papež v mládí kvůli úzkostem absolvoval terapii u psychiatričky

Papež František uvedl v rozhovoru zveřejněném v argentinských novinách, že ve své domovské zemi v mládí kvůli úzkostem navštěvoval psychiatra. Hlava katolické církve hovořila s argentinským novinářem o svém fyzickém a duševním zdraví.

 V úryvku z přepisu poskytnutého argentinskými novinami La Nacion papež František řekl, že poslech Bachovy hudby mu pomáhá v momentech úzkosti. Rozhovor, který podle Catholic News Agency proběhl ve vatikánském Apoštolském paláci 16. února 2019, byl zveřejněn ve španělštině 27. února.

František vzpomínal, jak mu terapie pomáhala v boji s úzkostí, když sloužil ještě jako jezuitský provinciál v Argentině. „Byl jsem provinciálem v otřesných dobách diktatury, kdy jsem musel skrývat lidi, kteří se chtěli zachránit útěkem ze země. Řešil jsem situace, se kterými jsem se nedokázal vypořádat,“ řekl papež.

Po dobu šesti měsíců jednou týdně míval terapeutické rozhovory se psychiatričkou.

„Během těch šesti měsíců mi pomohla zvládnout všechny obavy. Představte si, jaké to je, převážet osobu ukrytou v autě – zakrytou pouze přikrývkou – a projít třemi vojenskými kontrolními stanovišti,“ přiblížil tyto události první jihoamerický papež.   

„Terapie u psychiatričky mi také pomohla naučit se zvládat svou úzkost a vyhnout se tomu, abych se unáhlil při rozhodování. Proces rozhodování je vždy složitý. Rady a postřehy, které mi poskytla, byly velmi užitečné,“ dodal.

Jednou z možností, jak se naučil tlumit svou úzkost, bylo poslouchání Bacha. „Uklidňuje mě a pomáhá mi lépe analyzovat problémy. Přiznávám, že za ta léta se mi v duchu podařilo postavit bariéru před vstupem úzkosti. Bylo by pro mě nebezpečné a škodlivé rozhodovat se ve stavu úzkosti,“ dodal Bergolio.

Papež František je přesvědčen, že je také důležité, aby kněží při své pastorační službě porozuměli psychologii. „Jsem přesvědčen, že každý kněz musí znát lidskou psychologii,“ řekl papež František. „Existují lidé, kteří mají ty znalosti ze zkušeností, ale studium psychologie je pro kněze nezbytné.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 1. března 2021 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Tags: ,,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář