Papež vyslal dva biskupy k vyšetření sexuálního obtěžování v Německu

Berlín/Vatikán – Papež František vyslal dva vysoce postavené biskupy do Kolína nad Rýnem, aby posoudili, jak si arcibiskup Rainer Maria Woelki poradil s vyšetřováním četných obvinění ze sexuálního obtěžování, jimž čelí řada tamních církevních činitelů. Podle médií to v pátek oznámil papežův zástupce v Německu. Woelki v minulosti čelil kritice za svůj postup v kauze zneužívání dětí, zejména za to, že odložil uveřejnění zprávy o starších prohřešcích některých kněží s odkazem na její údajné blíže nespecifikované nedostatky.

SouvisejícíNěmecko: Obětem sexuálního zneužívání církev přizná až 50.000B eur

„Papež František nařídil apoštolskou návštěvu do arcidiecéze kolínské,“ uvedl ve vyjádření Nikola Eterovic, reprezentant Vatikánu v Německu. „Vyslanci Svatého stolce vytvoří vyčerpávající obrázek ohledně složité situace v arcibiskupství a posoudí jakékoliv případné selhání kardinála Woelkiho a jeho excelence Stefana Hesseho, arcibiskupa hamburského,“ dodal.

Kolín je podle některých měřítek nejbohatší diecézí na světě, jeho příjmy jsou vyšší, než má samotný Vatikán. Stojí nicméně v čele nynější krize německé katolické církve, z níž odchází tisíce věřících kvůli skandálu kolem sexuálního obtěžování dětí některými kněžími i neochotě církve žehnat párům stejného pohlaví. Kolínská arcidiecéze je největší v Německu co do počtu věřících.

Woelki dnes rozhodnutí Vatikánu přivítal. „Jsem rád, že si chce papež utvořit vlastní obrázek našeho nezávislého vyšetřování a jeho následků,“ uvedl ve vyjádření s tím, že papežovy vyslance, biskupa stockholmského a biskupa rotterdamského, v jejich práci podpoří. Papežovi vyslanci do Německa dorazí v polovině června.

Woelki čelil v poslední době silné kritice kvůli svému rozhodnutí nezveřejnit první zprávu pojednávající o tom, jak místní církevní činitelé reagovali na zprávy o sexuálním obtěžování dětí, jehož se údajně dopouštěli jejich kolegové. Podle mnohých arcibiskup svoje rozhodnutí dostatečně neozřejmil a namísto toho zadal vypracování nové zprávy. Ta byla uveřejněna v březnu.

Její autoři přišli na 75 případů, v nichž vysocí činitelé církve, včetně Woelkiho předchůdce, zanedbali své povinnosti při vyšetřování, nahlašování nebo potrestání údajného sexuálního zneužívání, jehož se dopouštěli zástupci kléru či laičtí zaměstnanci církve. Církev se rovněž podle zprávy dostatečně nepostarala o oběti těchto zločinů.

Arcibiskup hamburský Hesse, který byl dříve vysoce postaveným činitelem církve v Kolíně nad Rýnem, podle zprávy v 11 případech zanedbal svou povinnost. Hesse nabídl Františkovi svou rezignaci, papež však jeho odvolání zatím odkládá. O funkci však přišlo několik níže postavených činitelů kolínské arcidiecéze.

Samotný Woelki se podle zprávy žádných pochybení nedopustil, arcibiskup však později řekl, že jisté chyby v této kauze učinil. Jasně však naznačil, že se nechystá rezignovat.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 29. května 2021 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář