Papež vyzdvihl vrásky, jsou symbolem zkušenosti a zralosti, řekl

Vatikán (ČTK) – Papež František při vystoupení při středeční generální audienci vyzdvihl vrásky a kritizoval příliš silné kosmetické zásahy. Podle hlavy katolické církve jsou vrásky symbolem zkušenosti, zralosti a prožitého života, stojí v textu jeho kázání. Kritizoval také vyčlenění starých lidí na okraj společnosti.

Ve svém proslovu papež připomněl italskou herečku Annu Magnaniovou, která ve stáří odmítala ve svých filmových rolí příliš silné líčení. Traduje se, že vyzývala maskéry, aby její vrásky příliš neskrývali, protože na ně čekala celý život.

Papež se vymezil vůči „mýtu věčného mládí“, který se podle něj šíří v současné společnosti. „Děláme toho hodně, abychom dostali nazpět mládí – mnoho triků, mnoho kosmetických zásahů,“ řekl papež. Podle něj iluzi věčného mládí napomáhá technologický rozvoj.

Stáří je místo toho podle papeže „cestou k věčnosti“. Hlava katolické církve kritizovala názory, podle kterých jsou senioři pouze zátěží pro společnost. „Staří lidé jsou poslové budoucnosti, jsou poslové něhy a jsou poslové zkušenosti prožitého života,“ dodal.

Hlava katolické církve se k demografickým aspektům současné společnosti vyjadřuje poměrně často. V minulosti například kritizoval, že v Evropě se rodí málo dětí a lidé si pořizují místo potomků domácí mazlíčky.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. června 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář