Papež vyzval duchovní, již zneužívali děti, aby se vydali justici

Vatikán – Papež František v pátek vyzval duchovní, kteří sexuálně zneužívali děti, aby se vydali justici. Podle agentury Reuters jde o jedno z nejsilnějších Františkových prohlášení, jaká doposud pronesl v souvislosti s krizí, kterou katolická církev zažívá kvůli případům zneužívání nezletilých.

„Těm, kdo zneužívají nezletilé, bych řekl toto: … vydejte se justici a připravte se na boží spravedlnost,“ prohlásil František v tradičním vánočním proslovu k římské kurii, která je správním orgánem katolické církve. „Církev nedopustí, aby takové případy vyšly do ztracena nebo byly podceňovány,“ uvedl také papež.

Ve vánočních proslovech ke kurii v uplynulých letech mluvil například o korupci, tentokrát se v něm věnoval krizi kolem případů sexuálního obtěžování.

„Nelze popřít, že někteří v minulosti, ať už z nezodpovědnosti, kvůli pochybnostem, nezkušenosti nebo duchovní i lidské krátkozrakosti brali tyto případy na lehkou váhu a nepřistupovali k nim s takovou naléhavostí, jak bylo potřeba,“ připustila hlava katolické církve.

Na únor příštího roku je naplánováno církevní shromáždění k ochraně dětí a mladistvých. Ve Vatikánu se něm mají sejít předsedové národních biskupských konferencí, představitelé církevních řádů i různí odborníci.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: YouTube, papež František

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář