Papež vyzval k modlitbám za matky mrtvých vojáků – ukrajinských i ruských

Vatikán – Papež František dnes při generální audienci vyzval k modlitbám za ukrajinské i ruské matky vojáků padlých ve válce na Ukrajině. Informovala o tom agentura EFE. Papež vzpomněl na oběti všech válečných zločinů.

„Mé myšlenky jsou s matkami ukrajinských i ruských vojáků padlých ve válce, jsou to matky mrtvých dětí, pomodleme se za tyto matky,“ řekl dnes papež František. „Nezapomeňme se modlit za ukrajinské mučedníky,“ uvedla také hlava katolické církve.

SOUVISEJÍCÍ – O co jde ve sporu ohledně slavné Kyjevskopečerské lávry

Agentura EFE napsala, že papež také v nedávném rozhovoru ve vatikánských médiích prohlásil, že ho „bolí vidět mrtvé chlapce, jak ruské, tak ukrajinské“.

Papež František ruskou invazi na Ukrajinu opakovaně odsoudil a od jejího začátku loni v únoru vyzývá k jednání o míru. Už den po ruské invazi v neobvyklém kroku navštívil ruskou ambasádu v Římě a telefonoval si s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jeho pozvání k návštěvě Ukrajiny ale papež nevyslyšel, což loni zdůvodnil tím, že do Kyjeva nepojede, protože se chce setkat i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Tomu už loni v březnu nabídl jednání, ale neúspěšně.

Letos v březnu papež prohlásil, že na Ukrajině se odehrává světová válka, v níž hájí své zájmy všechny mocnosti, nejen Rusko.

„Toto je další světová válka. Začala po částech, ale teď už nikdo nemůže říct, že to není světový konflikt. Jsou v něm zapleteny velmoci a bojištěm je Ukrajina,“ řekl papež v rozhovoru se švýcarskou televizí RSI. „Na mysli mi také vyvstává zbrojní průmysl. Jeden odborník mi řekl: kdyby se rok nevyráběly žádné zbraně, byl by vyřešen problém hladu ve světě. Je to trh, vedou se války, staré zbraně se prodávají a nové se testují,“ dodala hlava katolické církve.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. dubna 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář