Papež vyzval k rovným příležitostem, jen s přispěním žen bude svět lepší

Vatikán – Papež František odsoudil násilí na ženách a předsudky vůči nim a vyzval k zajištění rovných příležitostí pro ženy, protože bez jejich přispění nelze dosáhnout lepšího světa, mírového a plně udržitelného. Papež to napsal v předmluvě ke knize, o níž dnes u příležitosti Mezinárodního dne žen informoval server Vatican News. Papež dnes také krátce připomněl tento svátek na závěr své pravidelné audience ve Vatikánu a požádal o „potlesk pro ženy, protože si ho zaslouží“.

Agentura Reuters v této souvislosti připomněla, že papež František od zahájení svého pontifikátu před téměř přesně deseti lety (13. března) jmenoval několik žen do vatikánských a církevních institucí, stále však nepovolili jejich kněžské svěcení.

SOUVISEJÍCÍPapež František na konci dubna navštíví Maďarsko

„Není možné dosáhnout lepšího, férovějšího, více inkluzivního a plně udržitelného světa bez přispění žen,“ napsal také papež v předmluvě ke knize nazvané Více žen ve vedení za lepší svět. „Ženské myšlení je odlišné od mužského, ženy jsou více pozorné k životnímu prostředí, jejich pohled není obrácen do minulosti, ale do budoucnosti,“ uvedl papež. Dodal, že ženy vždycky chtějí mír, protože dávají v bolestech život.

Ženy podle papeže Františka umí být silné i něžné a ví, jak inspirovat nové generace. Mají proto právo své schopnosti uplatnit v každé sféře, nejen v rodině, a musí být odměňovány ve stejných funkcích stejně jako muži.

Papež zdůraznil také potřebu vzdělávání a upozornil, že někde stále převládá patriarchální kultura. „Bohužel i dnes asi 130 milionů dívek ve světě nechodí do školy,“ řekl papež František.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 8. března 2023 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář