Papeže navštívil arcibiskup ukrajinské církve, dal mu kus ruského granátu

Vatikán – Papež František se dnes setkal s arcibiskupem ukrajinské řeckokatolické církve Svjatoslavem Ševčukem. Ten papeži daroval kus ruského dělostřeleckého granátu a ruskou válku na Ukrajině označil za koloniální, uvedla agentura Reuters. 

„Válka na Ukrajině je koloniální válkou a mír navržený Ruskem je návrhem na koloniální pacifikaci,“ řekl po jednání s papežem Ševčuk, který hlavu katolické církve v minulosti pozval na návštěvu Kyjeva. Ševčuk také uvedl, že ruské návrhy na mír předpokládají popření nezávislé existence Ukrajiny a její suverenity.

Arcibiskupem ukrajinské řeckokatolické církve daroval papeži kus ruského dělostřeleckého granátu, který zničil fasádu řeckokatolického kostela ve městě Irpiň nedaleko Kyjeva. Podle Ševčuka jde o „viditelné znamení destrukce a smrti, kterou přináší válka“.

Papež už dříve válku na Ukrajině mnohokrát odsoudil a opakovaně vyzývá k jejímu ukončení. Dlouho se ale vyhýbal tomu označit Rusko za agresora. V říjnu se přímo obrátil na ruského prezidenta Vladimira Putina a vyzval ho, aby zastavil spirálu násilí a smrti. Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyzval, aby byl otevřený vážně míněným návrhům na mír.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 7. listopadu 2022 Foto: screenshot YouTube – Svjatoslav Ševčuk

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář