Křesťan dnes

Papežovy výroky o velké ruské říši nebyly podle Vatikánu oslavou imperialismu

Vatikán/Moskva – Výroky papeže Františka, který ve vzkazu mladým katolíkům v Petrohradě hovořil o velké ruské říši, nechtěly podpořit imperialistické myšlení. Dnes to uvedl Vatikán poté, co páteční slova hlavy katolické církve vyvolala kritiku především ukrajinských uživatelů sociálních sítí. Papežova slova naopak dnes ocenil Kreml, píše agentura Reuters.

Papež František v pátek prostřednictvím videopřenosu promluvil ke shromáždění ruských katolíků v Petrohradě. Kritiku vzbudila pasáž, kterou však Vatikán ve své zprávě o proslovu nezveřejnil. „Nezapomeňte na svou identitu. Jste dědicové velkého Ruska, velkého Ruska svatých, králů, velkého Ruska Petra Velikého, Kateřiny II., té velké a vzdělané ruské říše, mnoha kultur, velké humanity, nikdy se tohoto dědictví nevzdávejte,“ řekl mladým katolíkům papež.

SOUVISEJÍCÍPapež se těší do Mongolska, kde je jedna z nejmenších komunit katolíků na světě

Papežova slova vzbudila velkou nevoli mezi lidmi a věřícími na Ukrajině, která čelí od únoru loňského roku ruské invazi. Vatikánský mluvčí Matteo Bruni však dnes odmítl, že by papež svými výroky chtěl podpořit imperialistickou logiku či počínání nějakého konkrétního politika. „Papež chtěl podpořit mladé, aby uchovali a podpořili to, co je kladné ve velkém ruském kulturním a duchovním dědictví,“ řekl Bruni.

Kreml dnes označil papežovy výroky za „velmi potěšující“ a uvedl, že František zná ruské dějiny.

Podle Vatikánu se jednalo o improvizovaný výrok. To není u Františka neobvyklé. Papež se ve veřejných proslovech často odklání od oficiálních textů, které Vatikán poskytuje novinářům.

Papež mnohokrát válku na Ukrajině odsoudil, jen vzácně ale označuje Rusko za agresora. V jednom rozhovoru řekl, že tak činí z diplomatických ohledů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 29. srpna 2023 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Exit mobile version