Pastevci zabili v Nigérii během krvavého víkendu 37 křesťanů

Evangelikální pastor tvrdí, že teroristé se volně pohybují v přítomnosti bezpečnostních složek státu. Mezi církve postižené útoky pastevců v této oblasti patří baptisté, letniční, anglikáni a katolíci.

Podle Evangelical Focus pastevci v neděli 23. května zabili 14 křesťanů ve vesnici poblíž města Jos ve státě Plateau a osm dalších v jiné vesnici.

SouvisejícíReport: Nigérie směřuje ke genocidě křesťanů, v roce 2021 bylo zabito téměř 1500 věřících

Místní křesťanský aktivista Solomon Mandiks uvedl, že pastevci zaútočili na vesnici Kwi v okrese Rijom poblíž Jos asi hodinu před půlnocí. „Bylo zabito čtrnáct křesťanů, včetně dětí,“ řekl Mandiks organizaci Morning Star News. „Z toho osm členů jedné rodiny. Ve vedlejší vesnici bylo zabito dalších šest křesťanů.“

Ozbrojení pastevci zaútočili ve stejný den večer také ve vesnici Dong. Místní evangelikální křesťanka Asabe Samuelová uvedla, že velký počet pastevců zaútočil v době, kdy se obyvatelé chystali jít spát.

„Byla jsem v centru vesnice, kde je místní tržnice, když jsem uslyšela pastevce, jak střílí kolem mého domu,“ řekla Samuelová organizaci Morning Star News. „To nás donutilo se urychleně skrýt.“Poté, co útok skončil, se zjistilo, že při útoku bylo zabito osm křesťanů.

SouvisejícíÚtok v centrální části Nigérie si vyžádal smrt 14 baptistů

Pastor Jonathan Kyoomnom Bala z Dongu uvedl, že policie se dostavila až v deset hodin dopoledne následujícího dne. „Tito pastevci provedli útok, který trval asi 40 minut a odešli bez zásahu vojáků nebo policie.“

Pastor poznamenal, že mezi církve postižené útoky pastevců v této oblasti jsou římskokatolická, anglikánská, baptistická církev, letniční, Assemblies of God, Church Living Faith a The Redeemed Christian Church of God (RCCG).

Podle údajů organizace Open Doors byla Nigérie v loňském roce (listopad 2019 – říjen 2020) zemí s nejvyšším počtem zabitých křesťanů, když se toto číslo vyšplhalo na 3530 obětí.   Nigérie v loňském roce vedla také v statistikách  v počtu unesených křesťanů(990). V letošním seznamu World Watch List zemí, kde je nejtěžší být křesťanem, se Nigérie poprvé dostala do top 10 a poskočila na číslo devět.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 29. května 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář