Pastor Hector Aleem: zákon o rouhání je zbraní proti nemuslimským menšinám

Jednoho večera u pastora Hectora Aleema někdo zabouchal na dveře. Když otevřel, vešla do jeho domu skupina ozbrojených policistů. Policisté ho před rodinou zbili, spoutali, terorizovali jeho ženu s dětmi a vyhrožovali, že je také zbijí.

Hector Aleem je křesťanským aktivistou, pastorem a předsedou nevládní organizace Peace Worldwide, která hájí křesťanskou menšinu v Pákistánu. V roce 2009 ho pákistánská radikální skupina falešně obvinila z rouhačství za údajnou sms zprávu, ve které měl hanobit proroka Muhammada. Pokud by byl usvědčen, hrozil mu v Pákistánu trest smrti.

Před svým zatčením kritizoval Úřad pro rozvoj obchodu, že nezákonně zboural v Islamabádu kostel. Pastor Hector Aleem se rozhodl podat trestní oznámení proti úřadu. Dalo se předpokládat, že muslimští fanatici začnou pastoru a jeho rodině vyhrožovat smrtí. Byli však sofistikovanější.  Muslimští extrémisté se spojili s pákistánskou vládou a falešně obvinili pastora Aleema z rouhání na základě paragrafu 295-C o rouhačství. Netrvalo dlouho a bratr Hector měl nečekanou návštěvu. Policie si pro něj přišla přímo domů.

„V té chvíli se vám honí hlavou, co jste provedl. Jako držitel mírového ocenění, které jsem kdysi získal od předsedy vlády, jsem nechápal, co se děje. Byl jsem lidskoprávní aktivistou a za své služby oceněn. Byl jsem respektovaným řečníkem. Mohlo se jednat o omyl?“ líčil po zatčení své pocity pastor Aleem. Policisté mu sdělili obvinění z rouhání. Ihned pochopil, že se ho chce vláda zbavit. Nemuslim žijící v muslimské většinové společnosti nemá takřka žádná práva. Stačí, aby vás někdo falešně obvinil z rouhání, a ztratíte svobodu, práci, přátele, společenské postavení i život.

Těmito obavami trpí všechny menšiny v islámských zemích. Může se stát, že vám někdo dluží peníze a chce se vás zbavit. Odmítnete prodat pozemek za nabízenou cenu nebo jste lidskoprávním aktivistou bojujícím za práva křesťanských menšin. Obvinění z rouhání je vždy skvělým prostředkem, jak vyřešit problém. K takovému zneužívání dochází v Pákistánu dennodenně. V roce 2009 přišel na řadu Hector Aleem.

V prvním soudním přelíčení státní zástupce nenašel proti Aleemovi dostatek důkazů. Varoval však soudce, že pokud propustí pastora Aleema, rozzuřený dav ho zabije a soudce také. Podobných incidentů se v Pákistánu odehrálo již několik. Aleem byl tedy poslán zpět do vězení a čelil mučení.

„Během mého věznění jsem nesměl vidět svou rodinu. Nevěděl jsem, kde má rodina je a zda je vůbec naživu. Věznitelé trvali na tom, abych přijal islám. Nabídli mi peníze, vysoké postavení, luxusní auta, klidný život i ženy. Když jsem odmítl, bili mne. Pověsili mne vzhůru nohama a mlátili dřevěnou tyčí do všech částí těla. Mlátili mě do omdlení. Když jsem se probral, tázali se mne, zda ještě miluji Ježíše Krista. Moje odpověď byla vždy stejná: „Ježíš je můj Pán a nikomu před ním nedám přednost.“ Pak mne opět začali bít. Odmítli mi také podávat léky na mé srdeční onemocnění. Trvalo to celkem čtyři roky. Neustále mi vyhrožovali, že zabijí mé dva syny a mé dcery násilně převedou na islám a vdají. Má rodina neustále dostávala výhružné dopisy. Ježíš Kristus mne nikdy ve vězení neopustil. Chránil mne i mou rodinu. 21. ledna 2013 jsem byl propuštěn a zproštěn obžaloby. To považuji za velký zázrak. Jsem jeden z mála, komu se to povedlo,“ řekl Hector Aleem.

Po propuštění se pastor Aleem pokusil vrátit k normálnímu životu. Islámští extrémisté však začali před soudem násilně protestovat a pokusili se ho zavraždit. Žalobci se také odvolali k Vrchnímu soudu a požadovali jeho opětovné zatčení. Rozhodl se proto s rodinou opustit Pákistán a odešel do jiné země, kde bez úspěchu požádal o azyl. Nyní pastor Aleem s rodinou čeká na přesídlení do další země.

V současné době je pastor Hector Aleem předsedou nevládní organizace Peace Worldwide s poradním postavením v Hospodářské a sociální radě OSN.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 10. září 2020 Foto: Pastor Hector

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář